Koronavirus

Covid urychlí konec některých profesí. Zaniknout má až třetina pozic

Covid urychlí konec některých profesí. Zaniknout má až třetina pozic
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Pandemie koronaviru mění pracovní návyky lidí a zrychluje celý proces digitalizace, automatizace a robotizace. Kvůli změnám na pracovním trhu v příštích deseti letech zanikne zhruba 30 % pozic. Zhruba stejný počet jich ale také vznikne.

Koronavirus v Česku výrazně zrychlil proces digitalizace a urychlil nové trendy na pracovním trhu. Podle vedoucí Ústavu práva a humanitních věd PEF Mendelovy univerzity v Brně Martiny Rašticové kvůli tomu spousta pozic zanikne, jednoduše už nebudou potřeba. Vzniknou ale nové, o kterých řada lidí nikdy předtím neslyšela.

Podle Rašticové zaniknou například pozice jako poštovní doručovatelé, pokladní, bankovní úředníci, účetní nebo agenti v cestovních kanceláří. Dopisy totiž nahradilo ve velkém posílání emailů a bezhotovostní styk už začíná preferovat stále více důchodců. Stejně tak přesouvají komunikaci do online světa i banky.

Práce pro účetní zase ubyde kvůli automatizovaným programům. Kompletně ale o práci zřejmě nepřijdou. "Jsou účetní, kteří dělají pro více firem a velmi se rozvíjejí shared service centra. Firmy zjistily, že je pro ně levnější některé činnosti zadat externím firmám a nesnažit se někoho vychovávat pro danou práci. Spoustu věcí lze navíc v současné době dělat přes počítač na dálku," uvedla Rašticová.

Související obsah

Řada jiných pozic se ale o své místo na trhu práce bát nemusí. "Jsou to ty, ke kterým sice není potřeba velké vzdělání, ale nelze je nijak nahradit. Například úklidové služby, extrémně vyžadované budou v souvislosti se stárnutím společnosti pečovatelské služby. Nezaniknou také kreativní profese,"uvedla Rašticová.

Související obsah

Přibyde ale také nové pozice, které byly zatím jen okrajové. "Jedná se například o specialisty na sociální sítě, další profesí bude učitel chatbotů, tedy komunikační specialista vytvářející jazyk, kterým mluví chatbot, počítačový program, který simuluje lidskou konverzaci," uvedla Rašticová. Dalšími novými pozicemi podle ní budou analytik velkých dat, dálkový on-line učitel, instagramový influencer, pověřenec GDPR a další,"uvedla Rašticová. 

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz