Domácí

Nové zastupitele už má i Olomoucký kraj, mnozí z nich jsou nakažení

Za přísných hygienických opatření se v pátek poprvé sešli nově zvolení zastupitelé Olomouckého kraje. Řada z nich je ale pozitivní na covid-19 nebo jsou v karanténě. Se svými novými kolegy se tak spojili přes videohovor. A zvolili nového hejtmana Josefa Suchánka z koalice Piráti-Starostové.

V sále, kde se olomoučtí zastupitelé scházejí, bylo v pátek hodně volných míst. Neobsazená zůstala i hejtmanská židle. Dosluhující hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) měl totiž minulý týden pozitivní test na covid-19.

Krajské volby v Olomouckém kraji vyhrálo sice ANO, ostatní strany ale hnutí odsunuly do opozice. Podle koaliční smlouvy, kterou podepsali Piráti se Starosty, ODS a Koalicí pro Olomoucký kraj, se stal novým hejtmanem Josef Suchánek (STAN).

Související obsah

Ale ani ten v pátek do sálu nedorazil. Stejně jako dosluhující hejtman je od minulého týdne pozitivní na covid. Zbylí zastupitelé seděli v sále po celou dobu v rouškách a s patřičnými rozestupy.

Olomoucký kraj je tak dalším krajem, kde už jsou noví zastupitelé. Ne všude se ale už stačili sejít. Třeba ve Zlínském kraji by to mělo být až za dva týdny. Datum sice ještě není přesně stanovené, zato je jisté, že hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) vystřídá rožnovský starosta Radim Holiš (ANO).

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz