Volby 2020

Tři kraje se domluvily na koalici. Jiří Čunek končí jako hejtman

Další tři kraje ve středu oznámily nové vedení. Kromě Moravskoslezského bude mít hnutí ANO hejtmana i v Ústeckém a Zlínském kraji. Tam tak končí kontroverzní hejtman Jiří Čunek. Uspěla i Občanská demokratická strana, a to na Vysočině.

V Ústí nad Labem se ve středu domluvili na koalici ANO, ODS a Spojenci pro kraj. Devětadvacet křesel jim stačí k pohodlné většině, hejtmanem bude Jan Schiller z hnutí ANO.


Koalice je jistá i ve Zlínském kraji. A i tady si nakonec prosadilo své ANO. "Dnes jsme podepsali deklaraci o spolupráci, která řeší zásadní témata, pozici radních, jsme na nich domluveni," řekl ve středu budoucí hejtman kraje Radim Holiš (ANO).


V koalici budou i ODS, ČSSD a Piráti. Ztroskotala tak snaha dosluhujícího lidoveckého hejtmana Čunka. Dopoledne nabídl Pirátům několik ústupků i víc členů v krajské radě. "Lidovci budou mít v radě dva, Piráti tři, ODS bude mít dva a STAN také dva," navrhoval Čunek.


Nejspíš tak rozhodl odpor Pirátů k zamýšlené stavbě nové nemocnice, kterou lidovci prosazovali.


ANO vyhrálo i volby na Vysočině, tam ale krajský souboj o hejtmana nakonec prohrálo. Na Vysočině memorandum o spolupráci podepsalo pět stran – ODS, ČSSD, Piráti, STAN a KDU-ČSL. "Dohodli jsme se, že funkce bude zastávat ODS," objasnil pravděpodobný budoucí hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).


Rozhodnuto stále není v Olomouckém kraji. ANO tam má na středu domluvenou schůzku s ODS. Ta totiž vylučuje spolupráci s SPD. A tak se nejspíš na Olomoucku začíná s vyjednáváním od začátku. "Rozjíždíme druhé kolo těch jednání se subjekty, které obsadily křesla v krajském zastupitelstvu," uvedla olomoucká ODS.


Rozhodnuto je také v Moravskoslezském, Pardubickém, Královéhradeckém, Jihomoravském, Jihočeském, Středočeském a Libereckém kraji.
 

Lidé v karanténě volí ve druhém kole senátních voleb přímo z auta. Podívejte se na reportáž Televize Nova:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby 2020

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz