Ekonomika

Odklad splátek končí, prodlužovat se už nebude. Co teď čeká dlužníky?

Odklad splátek končí, prodlužovat se už nebude. Co teď čeká dlužníky?
Zdroj: Profimedia

Splátkové moratorium, neboli odklad splátek úvěru či hypotéky, který letos na jaře stát mimořádně umožnil v souvislosti s koronavirovou krizí, končí. Moratorium platilo jen do konce října, od listopadu tak už budou muset lidé znovu řádně splácet. Je tu ale možnost individuální domluvy v případě, že se dlužník dostal do finančních problémů kvůli pandemii.

Banky od jara obdržely přes 400 tisíc žádostí o odklad splátek, jak vyplývá z údajů České národní banky k 16. říjnu. Vyhověno bylo 360 tisícům z nich, přičemž drtivou většinu z nich tvořily domácnosti. Plošné moratorium ale v sobotu končí, od 1. listopadu už budou mít lidé opět povinnost splácet. A prodloužení se nechystá.

"Banky i nebankovní poskytovatelé úvěrů ujistili ministryni financí, že budou na individuální bázi vycházet vstříc klientům, kteří se po jeho skončení mohou dostat do finančních problémů. Ministerstvo financí proto v tuto chvíli nebude navrhovat prodloužení úvěrového moratoria," uvedl mluvčí resortu Michal Žurovec.

Vláda však podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) bude situaci dál hlídat a v případě potřeby je připravená změnit zákon. "V tuto chvíli dáváme přednost individuálním dohodám dlužníků se svými věřiteli," prohlásila Schillerová.

Související obsah

"Podle údajů bank by mělo mít problémy s obnovením splácení zhruba 10 až 15 % klientů, kteří využili dosavadní možnosti odkladu splátek. Většina jejich klientů se naopak ke splácení odložených úvěrů vrací bez problémů," vysvětlila.

"Banky sdružené v České bankovní asociaci, podniknou všechny možné kroky, aby byl klientům, kteří to potřebují, nabídnut individuální přístup ve splácení jejich úvěrů. Důležitá je především včasná komunikace s bankou. V případě odmítnutí žádostí se mohou klienti také obracet na ombudsmany svých bank, případně na Poradnu při finanční tísni, kterou banky zřídily," radí lidem prezdient České bankovní asociace Tomáš Solomon.

Související obsah

"Budeme pozorně sledovat, zda věřitelé skutečně dodrží příslib vstřícného přístupu k lidem, kteří se nezaviněně dostali do finančních těžkostí. Pokud tušíte, že budete mít se splácením Vašich závazků potíže, je třeba již nyní banku či nebankovní společnost kontaktovat a pokusit se domluvit," dodává David Borges z neziskové organizace Člověk v tísni.

Pokud by vám banka nechtěla vyjít vstříc, nabízí Borges možnost obrátit se na Člověka v tísni, konkrétně na jeho dluhové poradny. Oslovit ale můžete i další neziskové organizace, které zajišťují poradenství lidem ve finanční tísni. "Lidé by se měli vyhnout tomu, že si na splácení budou znovu půjčovat," varuje Borges.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz