Naše Česko

Splátkové prázdniny končí. Lidé musí začít šetřit, řekl ředitel banky

Koncem října skončí odklady splátek úvěrů a hypoték v souvislosti s koronavirovou krizí. Podle Jakuba Dusílka, ředitele jedné z bank, si řada Čechů konec splátkových "prázdnin" uvědomuje a snaží se šetřit.

Na konci října končí moratorium, tedy doba, do kdy si lidé mohli nechat odložit splátky. Zájem o to byl podle Jakuba Dusílka, předsedy představenstva a zároveň generálního ředitele společnosti UniCredit Bank, veliký.

"Řada klientů si uvědomila, že to nejsou prázdniny, ale odklad, a tak byl i koncipován zákon. Splácet nemusí, ale úroky jim nabíhají dál," popsal Dusílek.

Související obsah

Řada klientů, pokud nebyli v situaci, kdy nemohli splácet, o odklad prý nepožádali, jen se zeptali banky na možnosti. "Konkrétně v naší bance tak učinilo přes 11 tisíc klientů. Procentuálně mezi 10, 15 %. Byla to možnost i pro firmy, za celou ekonomiku odklad splátek pomohl z hlediska hotovostních toků nějakými 14 miliardami, což není málo," popsal ředitel banky.

"Když vidíme, že klient má práci v sektoru, který je situací zasažen nejvíce (cestovní ruch, pohostinství, hotely), proaktivně chystáme program, kde klienty budeme oslovovat a upozorňovat je na konec moratoria, aby si včas začali dávat peníze stranou," tvrdí Dusílek.

Související obsah

Dle jeho slov lze očekávat navýšení nesplácení úvěrů. Jde prý o odraz toho, jak funguje ekonomika. Číslo HDP je v Česku rekordně nízké, -11 %. Banky se prý snaží s klienty řešit prevenci, například prodloužit splatnost úvěrů.

Na možnou rostoucí nezaměstnanost jsou banky prý připraveny rovněž. Brzdit růst nezaměstnanosti pomáhá dle ředitele banky také program Antivirus. Nápomocný má být také projekt Kurzarbeit. Dusílek věří, že se nezaměstnanost podaří udržet pod pěti procenty.

Související obsah

S možností, že přijdou o práci, dle Dusílka počítají i lidé - nákupy, které nejsou existenčně nutné, odkládají. Klienti dle jeho slov začali cíleně šetřit a zůstatky na jejich účtech rostou.

Dopad na domácnosti je prý citelný, zejména v souvislosti s výpadky příjmů. Na to ekonomika dle ředitele banky není připravená. Rodiny by měly mít našetřené peníze na zhruba tři měsíce.

Související obsah

"Standardně ekonomicky fungující rodina potřebuje plánovat, řídit si svůj rozpočet. Pokud mám výdaje vyšší než příjmy, mám dvě možnosti. Snižování výdajové strany, nebo větší ekonomická aktivita. V době rostoucí ekonomiky ty příležitosti byly," tvrdí Dusílek.

Úrokové příjmy bank prý poklesly. Důvodem byla snaha vyjít vstříc klientům snížením úrokových sazeb. UniCredit má podle Dusílka finanční rezervy pro případ dalšího výpadku splátek. "Náš bankovní sektor je zdravý a silný, má historicky velmi dobré ukazatele. Můžeme říct, že banky nejsou součástí problému, ale řešení," řekl.

Související obsah

Kdy se podaří ekonomické dopady koronaviru vyřešit, si odhadovat netroufl. Sama banka dle slov jejího ředitele koronavirovou pandemii zvládla dobře. Většinu služeb převedla na internet a s klienty komunikovala online.

Na zájem o hypotéky měl koronavirus dopad rovněž - UniCredit zaznamenal až 30% nárůst. Česká národní banka zvýhodnila podmínky pro žadatele. Banky i tak musí být obezřetné při schvalování půjček pro klienty.

Koronavirová krize měla dle Dusílka pozitivní dopad na poskytovatele internetového připojení a techniky. "Bylo to pro ně nejlepší období za několik let," řekl. Pozitivní stránkou pandemie byl dle jeho slov i home office, který lidem poskytl více času například pro rodinu.

Související obsah

"Já si prostě myslím, že nutně potřebujeme, aby se lidem ulevilo. Lidé zůstali bez příjmů, zůstali ze dne na den bez možnosti splácet, takže potřebují tyto prázdniny," myslí si ministryně financí Alena Schillerová.

Prázdniny ale koncem října skončí a Češi se na to budou muset připravit. Podle posledních průzkumů má ale finance pod kontrolou jen třetina českých domácností. Každý třetí Čech by na základě zkušeností s nouzovým stavem chtěl začít více šetřit, každý pátý ale tvrdí, že nemá z čeho.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz