Koronavirus - prevence a příznaky

U řady lidí s covidem-19 se protilátky chovají divně. Útočí na tělo, ne na vir

U řady lidí s covidem-19 se protilátky chovají divně. Útočí na tělo, ne na vir
Zdroj: Profimedia

Někteří pacienti, kteří přežili covid-19 vykazují známky toho, že se jejich imunitní systém obrátil proti nim samotným. Místo aby protilátky bojovaly s virem, útočí na tělo. Toto zjištění může mít pozitivní dopad, mohla by u těchto pacientů totiž zabrat léčba používaná při artritidě nebo lupusu.

Nový výzkum objevil u lidí s prodělaným covidem autoprotilátky, které jsem podobné těm u pacientů s lupusem nebo revmatoidní artritidou. Upozornil na něj deník The New York Times. Autoprotilátky jsou látky, které útočí na antigeny vlastního organismu místo toho, aby mu pomáhaly v boji proti nemoci.

Výsledky studie ukazují, že u některých pacientů s covidem-19 v určitém momentu jejich obranný systém začal útočit na tělo, místo na virus. Taková imunitní odpověď místo vyléčení může vést ke zhoršení stavu a kritickému průběhu onemocnění.

Může se tak jednat o vysvětlení, proč někteří lidé mají přetrvávající problémy i několik měsíců poté, co jim nemoc ustoupila a virus už z těla zmizel. Zjištění ale může rovněž přispět k léčbě těchto pacientů za využití poznatků u nemocí, jako je právě již zmíněná artritida nebo lupus, při kterých se protilátky rovněž obracejí proti vlastnímu organismu.

Související obsah

Ani na jedno z těchto onemocnění sice neexistuje lék, používá se při nich ale podpůrná léčba, která snižuje závažnost a frekvenci vypuknutí nemoci. "Je možné, že některé z těchto léků mohou u pacientů vést k lepším výsledkům," tvrdí vedoucí studie a imunolog Matthew Woodruff.

"Nejsem překvapená, ale je zajímavé vidět, že k tomu opravdu dochází. Je možné, že i mírné onemocnění může vyvolat tento druh imunitní odpovědi," svěřila se imunoložka Akiko Iwasaki.

Typická reakce imunitního systému na nemoc je, že se vytvářejí protilátky, které rozpoznávají virus a zaměřují se na něj. U nemocí, jako je například lupus, se to ale buňky nenaučí dělat a místo toho začnou produkovat autoprotilátky, které si pletou lidské buňky s vetřelci.

Výzkum profesora Woodruffa naznačuje, že něco podobného se může stát i u covidu-19. "Kdykoliv máte kombinaci zánětu a buněčné smrti, existuje potenciál pro autoimunitní onemocnění a autoprotilátky," říká imunoložka Marion Pepperová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz