Zajímavosti

Nejvzácnější československé platidlo jde po 26 letech do aukce

Nejvzácnější československé platidlo jde po 26 letech do aukce
Zdroj: Omnimedia

Po 26 letech jde do aukce nejvzácnější československá papírová bankovka, pětitisícová státovka. Od 20. listopadu si ji tak kdokoliv bude moci na internetu vydražit. Vyvolávací cena je jeden milion korun.

"Odhaduji, že se její cena může vyšplhat až na čtyřnásobek,“ řekl Aleš Kohout, spolumajitel aukční společnosti Bankovky.com s. r. o., která bankovku draží pro svého klienta. Tato pětitisícovka se naposledy ve veřejné nabídce objevila v květnu roku 1994 a vydražila se za 280 tisíc korun.


Pětitisícová státovka, tedy bankovka vydaná státem a nikoliv Národní bankou, byla v oběhu od roku 1921. V současné době je těchto mimořádně ceněných pětitisícovek v soukromých a veřejných sbírkách v České republice a v zahraničí pouze 36.

Související obsah


Jde o sběratelsky vzácný exemplář se stejným motivem, jako má rakousko-uherská tisícikoruna z roku 1902. Na té je vyobrazený secesní ženský portrét manželky jednoho z autorů. Autorem většiny ostatních státovek z roku 1919 je Alfons Mucha.


Vzácné bankovky, nebo mince však můžete také nevědomky nosit přímo ve své peněžence. Například desetikoruna ze zkušební ražby z roku 1993 se nyní vydražila za necelých 176 tisíc korun. Více se dozvíte zde.


Na aukci, která proběhne 20. listopadu 2020 na platformě LiveBid.cz, bude na prodej celkem 550 položek. Dražba bude zahrnovat kompletní nabídku všech bankovek 20. století, včetně této unikátní pětitisícové státovky.

Související obsah


Kvůli nastalé epidemické situaci v Česku dala pořádající aukční společnost přednost internetové dražbě. Pořadatelé si od toho slibují, že tak osloví nejen dražitele z řad sběratelů, ale také investory. "Pro sběratele, pro které jsou bankovky celoživotní vášní, má cena jejich sbírek mnohem vyšší hodnotu než jen tu finanční,“ dodal Kohout.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz