Zahraničí

"Pojďme si dát šanci," vyzval Biden Trumpovy voliče. Ten šel na golf!

Joe Biden se podle odhadů amerických médií stane 46. prezidentem Spojených států amerických, zvítězit měl totiž i v klíčové Pensylvánii. Celkem měl zatím získat nejméně 273 volitelů, což mu stačí na vítězství. Jiné zdroje mu přisoudily i Nevadu s dalšími 6 voliteli. Donald Trump už dříve ohlásil, že výsledky sčítání v některých státech právně napadne, v sobotu se opět prohlásil za vítěze voleb.

Ve chvíli, kdy podporovatelé Joea Bidena v sobotu v okolí Bílého domu hlasitě oslavovali vítězství svého favorita, měl úřadující prezident Donald Trump nečekaný program. Podle CNN totiž nesledoval sřítání hlasů, ale hrál raději ve Virginii golf. Zároveň se odmlčel na twitteru, kde je jinak velice aktivní. 

"Slibuji, že budu prezidentem, který se nebude snažit rozdělit, ale sjednotit, kdo nevidí červené a modré státy, ale vidí pouze USA," prohlásil Joe Biden ve svém víkendovém projevu v rodném městě Wilmington ve státě Delaware, odkud oslovil i voliče Donalda Trumpa.

"Dnes v noci chápu zklamání. Sám jsem několikrát prohrál. Ale teď si dáme šanci. V Americe nastal čas na uzdravení," řekl nový prezident.

  

Podle odhadů americké CNN Joe Biden vyhrál v Pensylvánii, díky čemuž získal celkem 273 volitelů. Pro vítězství ve volbách mu stačí 270 z nich.

"Ameriko, jsem poctěn, že jsi mě vybrala k tomu, abych vedl tuto zemi. Práce, která je před námi, bude těžká, ale slibuji toto: Budu prezidentem pro všechny Američany, ať už jste pro mě hlasovali, či nikoliv," zveřejnil Joe Biden na twitteru. 

"Tyhle volby jsem vyhrál a to o hodně!" zveřejnil ještě před odhady, které přisoudily vítězství Bidenovi, Donald Trump na twitteru.

Sledujte ON-LINE REPORTÁŽ:

Bidenův náskok před Trumpem v Pensylvánii přitom stále rostl. Biden ve své vítězství v Pensylvánii pevně věřil. Řekl to při svém projevu v sobotu ráno středoevropského času. Dle jeho slov svůj názor vyjádřilo prostřednictvím hlasovacích lístků 74 milionů Američanů.

"Nikdy nezapomeňte, součty nejsou jen čísla. Představují hlasy a voliče. Muže a ženy, kteří využili svého základního práva na to, aby byl jejich hlas slyšet. Čísla nám říkají, že je to jasné. Vyhrajeme tento závod," prohlásil demokratický kandidát Biden.

  

"Desítky tisíc hlasů byly nezákonně obdrženy po 20:00 v den voleb, totálně a velmi snadno tak mění výsledky v Pensylvánii a dalších těsných státech. Navíc u stovky tisíc hlasů nebylo dovoleno kontrolovat," rozohnil se Trump v sobotu ráno na twitteru před oznámením výsledků.

"Děly se špatné věci, kde byla legální transparentnost brutálně a hrubě potlačena. Traktory zablokovaly dveře, okna byla pokryta tlustou vrstvou kartónu, aby kontroloři neviděli do sčítacích místností. Uvnitř se děly nepravosti a velké změny," dodal.

O tom, že se Joe Biden ujal vedení v Pensylvánii, která byla s 20 voliteli pro výsledek volby naprosto klíčová, informovala americká média už v pátek před 15. hodinou. Po uzavření volebních místností tu přitom Trump vedl o více než půl milionu hlasů.

  

Trump také vydal prohlášení, podle kterého si americký lid zaslouží plně transparentní volby. "Již to není o jedné volbě, je to o integritě celého volebního procesu," stojí v prohlášení s tím, že se republikáni setkali s odporem demokratů k přepočítání všech hlasů. "Nikdy se v boji za vás a náš národ nevzdám," uveřejnil Trump.

Původně měl podle sázkových kanceláři větší šanci Biden, po sčítání na Floridě Trump, nakonec podle všeho zvítězil Biden. Ten získal největší počet hlasů voličů v historii USA. Podle AP News ho volilo více než 74 milionů lidí.

Joe Biden v pátek také stáhl podle CNN náskok úřadující prezidenta Trumpa v jižanské Georgii a ujal se vedení. Jenže podle BBC místní úřady v pátek odpoledne našeho času (ráno místního času) oznámily, že kvůli těsným výsledkům dojde k přepočítání hlasů. 

Biden před ohlášením vítězství vystoupil ve Wilmingtonu s očekávaným projevem, ve kterém prohlásil, že "že věří, že „tento závod vyhraje s jasnou podporou většiny národa.“ V projevu mimo jiné uvedl, že voliči mu dali mandát k řešení otázky v oblasti COVID, ekonomiky, změny klimatu a systémového rasismu. „Chci, abyste věděli, že budu tvrdě pracovat pro ty, kteří hlasovali proti mně, stejně tak jako pro tyi, kteří hlasovali pro mě. To je má práce ... nazývá se to povinností péče o všechny Američany. “ oznámil Biden americké veřejnosti během projevu.

  

Trump už dříve ohlásil, že ve státech, kde byly výsledky těsné, bude požadovat přepočítání hlasů, je tak možné, že se to nedotkne jen Georgie.

    

Související obsah

Podle AP News ve Wisconsinu zvítězil Joe Biden. Zástupci kampaně Donalda Trumpa již ohlásili, že požadují přepočítání hlasů, podle Billa Stepiena kolují zprávy o určitých nesrovnalostech, což podle něj vyvolává pochybnosti o platnosti výsledků.

Vedení kampaně Donalda Trumpa také ohlásilo, že právně napadne sčítání hlasů v Michiganu, požaduje, aby došlo k zastavení přepočítávání. I tam podle odhadů CNN zřejmě zvítězí Biden.

Související obsah

Krátce poté, co v Michiganu předběhl Biden Trumpa a ten začal rychle ztrácet velký náskok i v Pensylvánii, z původních 675 tisíc spadl na 522 tisíc, se začal na sociálních sítích podivovat na tímto vývojem událostí. "Minulou noc jsem vedl, často výrazně, v mnoha klíčových státech. Poté, jeden po druhém, začaly jako kouzlem mizet, když byly spočítány skládky překvapivých hlasovacích lístků. Velmi podivné," napsal.

   

Související obsah

Trump ve svém projevu reagoval na to, že se v některých státech zpomalilo sčítání v době, kdy měl náskok. Šlo hlavně o Georgii, Michigan, Pensylvánii a Wisconsin.

"Je to velký podvod na náš národ. Chceme, aby právo bylo použito správným způsobem. Takže půjdeme k Nejvyššímu soudu a chceme, aby bylo hlasování zastaveno, nechceme, aby se najednou ve čtyři ráno dobrali ke stejnému počtu hlasů. Je to pro mě velmi smutná chvíle. My vyhrajeme a pokud jde o mě, tak už jsme vyhráli," řekl Trump ve svém projevu.

Sčítání v posledních státech brzdí velký počet hlasů odevzdaných předčasně a zaslaných poštou. V Pensylvánii jich bylo přes dva miliony. Trump v projevu řekl, že chce "aby bylo další hlasování zastaveno".

Sčítání hlasů v Pensylvánii sledovala reportérka TV Nova:

V očích bookmakerů byl na začátku večera jasným favoritem Biden, během sčítání se ale misky vah převážily ve prospěch stávajícího prezidenta, aby se kolem šesté hodiny opět začaly šance obou kandidátů vyrovnávat.

Související obsah

Ačkoliv se velká americká města připravovala na možné řádění vandalů a příznivců nespokojených kandidátů, dlouho se sčítání hlasů obešlo bez větších obtíží. Až druhý den kolem půl šesté ráno našeho času se ve Washingtonu nedaleko Bílého domu objevili příznivci hnutí Black Lives Matters, došlo k potyčkám, policisté vyslali na místo posily a situaci uklidnili.

Naproti tomu ve Wilmingtonu ve státě Delaware, kde sídlí štáb Joea Bidena, byla situace poklidná. Okolí Bidenova volebního štábu přesto uzavřeli policisté. Když Biden přišel se svým proslovem, sklidil nadšené reakce svých příznivců.

Související obsah

Rychlé sčítání na Floridě

Velmi rychle probíhalo sčítání na Floridě. Po sečtení dopředu odevzdaných hlasů se vedení ujal Joe Biden. Když bylo ale sečteno 80 % hlasů, překlopila se miska vah ve prospěch Trumpa. Biden v průběhu sčítání vedl i v dalších klíčových státech, například v Texasu, kde demokratický kandidát nevyhrál od 70. let.

Volební den se obešel bez vážnějších komplikací. Například v Nevadě muselo být hlasování v některých obvodech prodlouženo. Ve Wisconsinu zase museli příslušníci Národní gardy část volebních lístků v jednom z obvodů přepisovat na duplikáty. Volební lístky, které voliči zaslali poštou, byly totiž špatně vytištěné a nebylo by možné je strojově sčítat.
 

Kromě prezidenta volí Američané také zákonodárce. Rozhodují o všech 435 členů Sněmovny reprezentantů. Podle predikcí amerických médií v této komoře Kongresu udrží většinu demokraté. Hraje se také o třetinu senátu. V tom mají většinu republikáni. Předvolební průzkumy favorizovaly ale demokraty.

Takto vypadá aktuání atmosféra v USA:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz