Domácí

Školy jsou dál zavřené. Mezi žáky budou velké rozdíly, bojí se experti

Děti po celé České republice se měly podle původního plánu vrátit po podzimních prázdninách do lavic. Školy ale kvůli šíření koronaviru zůstávají dál zavřené. V pondělí se k nim přidaly i speciální školy. Česko patří mezi jednu z mála zemí Evropy, kde jsou kvůli epidemii uzavřeny i první stupně. Ředitelé i psychologové ale varují, že narůstají rozdíly ve vzdělání mezi jednotlivými žáky.

Německo, Slovensko a Irsko - země, které se i přes zhoršenou epidemiologickou situaci a částečný lockdown snaží děti udržet ve školách. "Ostatní státy šly cestou, že nechaly otevřené první stupně základních škol ale je to dominantně ekonomické hledisko, snaha udržet ekonomiku jak nejdéle je to možné," popsal epidemiolog Roman Chlíbek.

Podle epidemiologů patří školy mezi nejčastější ohniska nákazy a tak se zavření škol u nás jevilo jako nástroj k co nejrychlejšímu zastavení jejího šíření.

"Já z pedagogického hlediska bych chtěl, aby tam ty děti byly, ale zároveň nemůžu vidět tu zoufalou situaci těch zdravotnických zařízení," popsal předseda Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý.

Podle ředitelů základních škol je největším problémem distanční výuky nebezpečí, že se bude zvětšovat rozdíl v úrovni získaného vzdělání mezi jednotlivými žáky.

"Ty rozdíly mezi dětmi jednoznačně budou narůstat a až se vrátí do škol, tak s tím se budou muset školy jednoznačně vypořádat, nebude to žádná legrace," zhodnotil psycholog Václav Mertin.

Související obsah

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) v pátek nastínil možný scénář návratu dětí do škol. Prioritou prý je, aby se do lavic vrátili žáci prvního a druhého stupně.

"Druhou prioritu mají závěrečné ročníky základních škol, deváté třídy a také závěrečné ročníky středních škol," uvedl ministr školství.

Konkrétní termíny budou podle něj závislé na epidemické situaci a rozhodnutí ministerstva zdravotnictví.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz