Koronavirus

Testy na covid má rozvážet společnost, ve které působí Maďar. Firma o tom neví

Ministr Jan Blatný (za ANO) na úterní tiskové konferenci prolomil mlčení a poprvé promluvil o tom, jaké firmy budou zajišťovat plošné testování v zařízení sociálních služeb. Jednou z firem, které ministr zmínil je firma Avenier, ve které působí epidemiolog Rastislav Maďar.

Ministerstvo zdravotnictví dlouho nechtělo sdělit konkrétní názvy firem, které se na projektu testování budou podílet. Do Česka přitom již minulý týden dorazily dva miliony antigenních testů a dalších osm milionů už stát objednal.


V úterý ministr na opakovaný dotaz uvedl, že první várku zajistila americká firma Abbott. Distribuci bude mít podle ministra na starost firma Avenier. "Firma Avenier je distribuční firma, se kterou mají smlouvu všechny pojišťovny a která bude zajišťovat distribuci těchto testů po České republice v souladu se zákonnými opatřeními," řekl ministr.


Ve firmě Avenier působí epidemiolog Rastislav Maďar, který v průběhu první vlny pracoval na ministerstvu zdravotnictví jako poradce. Po sporech ale v srpnu na vlastní žádost skončil.

 
Maďar je členem dozorčí rady firmy Avenier. Na distribuci testů ale dle svých slov vliv nemá. "Tato věc jde úplně mimo mou osobu. Na dozorčí radě se to neprojednávalo. Jsem šéflékař center očkování a cestovní medicíny a předseda lékařské rady. Logistika a zásobování jsou jiná divize," uvedl pro web TN.cz.

Související obsah


Z vyjádření výkonného ředitele distribuce firmy Avenier Jáchyma Janoška ale vyplývá, že o distribuci ještě rozhodnuto není. "V současné době není otázka saturace státu antigenními testy pro sociální zařízení rozhodnuta. Avenier bude respektovat způsob řešení situace a v případě potřeby je připraven státu pomoci," uvedl Janošek redakci TN.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz