Koronavirus

Roušky venku o samotě byly nezákonné. Jejich nošení před rokem nařídil Blatný

Roušky venku o samotě byly nezákonné. Jejich nošení před rokem nařídil Blatný
Exministr zdravotnictví Jan Blatný Zdroj: MICHAL ŠULA/MAFRA/Profimedia

Loňské opatření ministerstva zdravotnictví, kterým nařídilo nosit respirátory i venku na prázdné ulici, bylo nezákonné. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS). Týká se nařízení resortu z doby, kdy v jeho čele stál Petr Arenberger. Ochranu dýchacích cest při procházce o samotě ale vyžadoval už Jan Blatný. Oba byli ve vládě za hnutí ANO.

Proticovidové opatření ministerstva zdravotnictví ze 4. května 2021 bylo v rozporu se zákonem, rozhodl ve čtvrtek Nejvyšší správní soud. Kromě jiného nařizovalo nosit respirátory nejenom ve vnitřních prostorech, ale i všude venku. Na situace, kdy se člověk pohyboval o samotě, nebralo zřetel. Stačilo, aby se k sobě dva lidé přiblížili na méně než dva metry, a už opatření porušovali.

"Všem osobám se s účinností ode dne 10. května 2021 od 00:00 hodin do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj) a na všech ostatních veřejně přístupných místech, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň dvou osob vzdálených od sebe méně než dva metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti," stálo v nařízení ministerstva, které vyšlo za Arenbergerova úřadování.

Související obsah

Roušky a respirátory na prázdné ulici se ale musely nosit už za ministerské éry dětského hematologa z Brna Jana Blatného. Ten tvrdil, že jsou zakrytá ústa a nos třeba v lese, kde nikdo jiný není, zcela normální.

"Podobná nařízení jsou platná v řadě ostatních zemí a je to prostě naprosto jasné striktně dané pravidlo, ze kterého nechci, aby byly žádné výjimky. Je to stejné, jako když si všichni uvědomujeme, a na to si naši občané zvykli, že když se napiji, tak si nesednu za volant," hájil tehdy Blatný své rozhodnutí.

NSS teď rozhodl o opaku. Podle verdiktu bylo opatření nepřiměřené, navíc vůbec nezohledňovalo prodělání covidu-19 nebo očkování proti nemoci. "Zhodnocení rizik je však třeba provést nejen u skupin osob určených podle věku, ale také v případě skupin osob vykazujících jiný specifický znak (např. osoby, které již onemocnění prodělaly nebo jsou očkované)," konstatoval soud.

Související obsah

Ministerstvo musí navrhovateli Milanu Mrázovi zaplatit náhradu nákladů na soudní řízení ve výši 13 228 korun. "Odpůrce je povinen uhradit navrhovateli uvedenou částku ve lhůtě 30 dnů od právní moci tohoto rozsudku k rukám jeho zástupce," uzavřel předseda senátu Jaroslav Vlašín.

Arenberger v čele resortu nevydržel dlouho. Řídil ho jen od 7. dubna do 26. května 2021, potom ho nahradil staronový ministr Adam Vojtěch (za ANO).

"Ministerstvo zdravotnictví respektuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ohledně nezákonnosti opatření z doby vlády premiéra Andreje Babiše. Toto opatření již není v platnosti. V souvislosti s ukončením stavu pandemické pohotovosti, o kterém rozhodla Poslanecká sněmovna ve středu 4. května 2022, od 5. května pozbyla platnosti všechna dosavadní mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví, včetně povinnosti nosit roušky a respirátory," řekl TN.cz mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Připomeňte si, jak Blatný vysvětloval povinné respirátory na ulici:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz