Koronavirus

Odborníci varují! Tento příznak koronaviru může přetrvávat i půl roku

Odborníci varují! Tento příznak koronaviru může přetrvávat i půl roku
Zdroj: Getty Images

Typickými symptomy, které doprovází koronavirus, jsou například suchý a dráždivý kašel, horečka nebo zadýchávání. Lékaři však hovoří také o dalším příznaku v podobě zarudnutí prstů u nohou, v ojedinělém případě se objeví také otoky. Nyní odborníci zjistili, že takzvané "covidové prsty“ může člověk mít i půl roku od vyléčení.

"Covidové prsty" se často objeví v prvních sedmi dnech od nakažení koronavirem a mohou trvat dva týdny. "Nová studie však nyní ukazuje, že u některých pacientů může tento symptom přetrvat i půl roku poté, co se z nákazy vyléčili,“ píše NBC News.


Na tento příznak narazili experti Všeobecné nemocnice v Massachusetts, kteří spolupracovali s Mezinárodní ligou dermatologických společností a Americkou akademií dermatologie. Z více než 500 pacientů zaznamenali "covidové prsty“ u přibližně 318 nakažených.

Související obsah


Infikovaní lidé vypadali, jako by měli omrzliny. "Když jsme se zaměřili na trvání tohoto kožního projevu, někteří z pacientů ho měli neuvěřitelně dlouho,“ řekla lékařka Esther Freemanová z registru kožních projevů koronaviru.


Zarudnutí a otoky se objevují zpravidla na prstech u nohou, nicméně se mohou projevit také na prstech na rukou. "Ve většině případů to však odezní samo a je to relativně mírné,“ dodala Freemanová.


Lékařka zároveň doplnila, že v současné době není známý žádný lék na "covidové prsty.“ Odborníci proto pro lidi s tímto symptomem nemohou mnoho udělat.

Lidí s koronavirem v nemocnicích stále přibývá. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz