Koronavirus

Jeden z dvaceti nakažených covidem má dlouhodobý průběh, ukázala studie

Jeden z dvaceti nakažených covidem má dlouhodobý průběh, ukázala studie
Zdroj: Getty Images

Během první vlny koronavirové pandemie se rozšířila představa, že průběh onemocnění covid-19 trvá od 7 do 14 dní. Teď ale vědci King's College London přišli s novými daty. Ta upozorňují na pacienty, u nichž onemocnění přetrvává 4 až 12 týdnů. Jedná se prý o pacienty, kteří mají lehčí průběh nemoci a nemusí být hospitalizovaní v nemocnicích.

K těmto tvrzením dospěli po analýze více než 4000 uživatelů aplikace COVID Symptom Study, kteří měli pozitivní test na covid-19. Tito pacienti průběžně zaznamenávali svůj zdravotní stav. Vědci zjistili, že na základě prvotních příznaků onemocnění je možné dopředu předpovědět další průběh.

U pacientů, kteří už během prvního týdne vykazují pět různých příznaků, je větší pravděpodobnost rozvinutí dlouhodobého průběhu onemocnění covid-19. Nejčastějšími příznaky jsou horečka, suchý kašel, únava, bolest hlavy, ztráta chuti a čichu. Bolest na hrudi, dýchací obtíže a dušnost se řadí mezi závažnější příznaky.

Základní poznatky ze studie uvádí, že u většiny lidí nakažených koronavirem příznaky nemoci odezněly za 11 dní. U přibližně každého sedmého nakaženého přetrvávaly symptomy onemocnění až 4 týdny. U přibližně jednoho z 20 trvala nemoc po dobu 8 týdnů a jeden ze 45 měl příznaky dokonce po dobu 12 týdnů.

Co zvyšuje riziko, že bude průběh onemocnění delší?

Dlouhodobý průběh je příznačný pro starší populaci, i když se může projevit u všech věkových skupin. Roli hraje také váha, nakažení s dlouhým průběhem mají mírně vyšší BMI. Rozdíl je také v pohlaví, u žen je pravděpodobnost delšího onemocnění vyšší. Taktéž u lidí s astmatem.

Související obsah

„Je důležité, že kromě obav z úmrtnosti musíme brát v úvahu i ty, kterých se dlouhodobý průběh covidu-19 dotkne, pokud pandemii brzy nedostaneme pod kontrolu. Během čekání na vakcínu je důležité, abychom všichni společně zastavili šíření koronaviru prostřednictvím změn v životním stylu a důslednějšího trasování,“ řekl vedoucí studie COVID Symptom Study.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz