Naše Česko

Česko hlasuje o jubilejní Alej roku, letos je přihlášených rekordní počet!

Česko hlasuje o jubilejní Alej roku, letos je přihlášených rekordní počet!
Zdroj: TN.cz

O titul Alej roku bojuje rekordních 134 stromořadí ze všech krajů republiky. Hlasování začalo v úterý a končí začátkem příštího roku. Poté spolek Arnika vyhlásí nejkrásnější Alej roku i nejoblíbenější krajská stromořadí. Jedná se o desátý ročník ankety.

"Cílem ankety Alej roku je přitáhnout pozornost lidí k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině,“ uvedl mluvčí pořadatelského sdružení Arnika Jiří Kaňa. Podle něj nezáleží, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, nebo v krajině. Vyhrát může jakákoliv z nich.

O vítězství může nakonec rozhodnout mimořádná krása, silný příběh nebo třeba snaha o záchranu. Absolutní vítěz jako hlavní cenu obdrží let balonem. Všech 14 regionálních vítězů se může těšit na dárkové balíčky, knihy o památných stromech nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice.

Související obsah

Letošní ročník ankety zahájený v úterý má rekordní počet přihlášených stromořadí. V souboji o Alej roku se jich utká 134. “Zájem o přírodu stoupá, a to je v dnešní době naprosto zásadní. Pojďme si najít čas a u šálku teplého čaje vybrat nejkrásnější alej, vítězku letošní ankety,” řekla herečka Petra Vojtková, patronka Aleje roku.

Loni soutěžilo alejí 96 a do hlasování se zapojilo necelých deset tisíc hlasujících. Vyhrála alej u Rakovnického potoka, kterou tvoří 540 stromů a je dlouhá téměř čtyři kilometry. Vyhrála možná právě proto, že je nejdelší alejí památných stromů v České republice.

Hlasovat můžete i vy zde do 7. ledna 2021.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz