Koronavirus

Ministr zdravotnictví představil nový model opatření. Budou 4 kritéria

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na pravidelné páteční tiskové konferenci zhodnotil současný vývoj epidemie covid-19. Představil také, jak bude fungovat nový model, kterým se budou řídit opatření.

Kromě Blatného na tiskové konferenci promluvili i hlavní hygienička Jarmila Rážová, šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý.

Blatný představil tzv. rizikové skóre. Bude fungovat celoplošně i pro jednotlivé kraje. Data budou podle Blatného transparentní a na stránkách ÚZIS budou k dispozici 24 hodin, 7 dní v týdnu.

Rizikové skóre bude mít rozsah 0-100 a bude existovat pět stupňů opatření. Každý stupeň bude mít jinou barvu. Na konkrétních opatřeních se v současnosti pracuje.

Související obsah

Rizikové skóre bude vypočítáváno podle čtyř kritériií: 14denní incidence na 100 tisíc obyvatel, 14denní incidence na 100 tisíc obyvatel se zaměřením na seniory, reprodukční číslo a pozitivita testů.

Blatný představil ukázkovou tabulku opatření. Inspiroval se podobnou tabulkou v Irsku. Do 14 dní by měla být k dispozici oficiální verze. 

Rizikové skóre bude ovlivňovat například nošení roušek, návštěvy v rodinách, vnitřní akce, školství, sport, kulturu, restaurace, obchody či firmy. 

Podle Blatného se testování a trasování zlepšuje. Podíl pozitivných případů sice neklesá, ale stabilizoval se. "Trasování funguje," řekl ministr. 

Podle Duška je situace kolem podílu pozitivních testů velice rozdílná podle regionů. "Nejlépe je na tom Praha, kde pozorujeme i mírný pokles," uvedl Dušek. Situace je podle něj stále vážná, ale mohlo by dojít k poklesu.

Největším problémem je podle Duška šíření nákazy mezi seniory. To se totiž nedaří zpomalit. Domovy pro seniory jsou nyní jedno z nejčastějších ohnisek. 

Podle ministra je celková situace stabilizovaná, ale není čas na velký optimismus. "Čím víc budou lidé dodržovat opatření, tím dřív skončí," uvedl Blatný.

Reprodukční číslo je již několik dní stabilní a zůstává na hodnotě 1.

Situace v České republice zůstává i nadále vážná. Čísla pozitivně nakažených už sice nerostou tak rychle jako minulý týden, stále ale stoupá podíl pozitivních testů. Ve středu bylo provedeno 45 122 testů a pozitivních bylo 15 727, což je téměř 35 %.


Ladislav Dušek z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ve čtvrtek poslancům řekl, že současná opatření by měla být zachována ještě dva až tři týdny. Podle imunologa Václava Hořejšího ale pomůže pouze tvrdý lockdown. O tom čtěte více zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz