Zahraničí

Útoku ve Vídni se dalo zabránit, tvrdí Slováci. Úřady před střelcem varovali

O tom, že Kujtim Fejzulai zřejmě chystá teroristický útok, prý slovenské úřady informovaly rakouskou stranu už v září. Střelbě v centru Vídně se tak prý dalo předejít. Kvůli selhání už přišel o místo šéf rakouské protiteroristické policie a židle se otřásá také pod tamním ministrem vnitra.

Rakušané pokazili, co mohli, informuje slovenský portál tvnoviny.sk. Slovenská policie totiž Rakousku měla předat informace o mladém teroristovi už v září. V té době se totiž snažil na Slovensku nakoupit munici bez zbrojního průkazu.

Rakušané s informací však prý nijak nenaložili, přestože Kujtim Fejzulai byl tamní policii v souvislosti s terorismem už známý. "Rakousko 10. září potvrdilo přijetí této informace a informovalo naše složky, že se jim podařilo ztotožnit muže na fotografii, o kterém už dnes víme, že byl pachatelem teroristického útoku," vyjádřilo se slovenské ministerstvo vnitra.

Související obsah

Rakušané však tvrdí, že jim upozornění od slovenské policie dorazilo až 16. října. "Mně to od začátku přišlo nefér ze strany Rakušanů. I když chápu, že budou chtít hledat viníka, takhle zhodnotit spolupráci se Slovenskem, které jim včas a na talíři tu zprávu podalo…" vyjádřil se bezpečnostní analytik Andor Šándor.

Ze smrti čtyř lidí a dvou desítek zraněných Šándor viní liknavé orgány na rakouské straně. Záležitost už stála místo prvního rakouského policejního funkcionáře – šéfa protiteroristické skupiny.

Související obsah

Pochybení přiznal i tamní ministr vnitra. I on může kvůli vídeňskému masakru ve své funkci skončit. Že o teroristovi vědí už od září, rakouské orgány nepřiznaly ani na páteční tiskové konferenci.

Pan Stanislav, který žije ve Vídni, popsal tamní atmosféru po strašlivém útoku:

K teroristickému útoku došlo také ve Francii. S krvavým incidentem ve Rakousku zřejmě nesouvisí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz