Zahraničí

Češi reagují na vítězství Bidena: Zeman ho hned pozval na návštěvu

V sobotu odpoledne americká média oznámila, že se příštím prezidentem Spojených států amerických stane Joe Biden, který měl porazit Donalda Trumpa. Bidenovi k vítězství poblahopřáli i čeští politici. Prezident Miloš Zeman ho pozval do Prahy.

Po dlouhém sčítání podle odhadů v Pensylvánii zvítězil Joe Biden, který tak získal nejméně 273 volitelů. K vítězství mu stačí 270 z nich.

Bidenovi již blahopřáli někteří čeští politici. "Srdečně blahopřeji Joe Biden ke zvolení příštím prezidentem Spojených států amerických. Těším se na všestrannou a přátelskou spolupráci. Pro ČR je důležité, aby se nový prezident aktivně přihlásil ke spojeneckým závazkům vůči NATO a usiloval o uzavření obchodní dohody s EU," gratuloval premiér Andrej Babiš.

"Prezident republiky Miloš Zeman zaslal v sobotu dne 7. listopadu 2020 gratulační dopis Josephu Rovinette Bidenovi, nově zvolenému prezidentovi Spojených států amerických," informoval na sociálních sítím mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

"Věřím, že tak jako mnohokrát předtím, i během Vašeho prezidentství společně dokážeme, že Česká republika a USA jsou silní spojenci i dobří přátelé. Naše všestranné vztahy vyrůstají z pevného přátelství založeného již při zrození české státnosti a stvrzeného během kritických chvil 20. století ," stojí v části dopisu. "Mohu Vás ujistit, že pro Českou republiku i pro mne osobně je přátelství se Spojenými státy americkými velmi důležité. Pouto mezi Českou republikou, Evropou a Spojenými státy je a zůstane silné. Pevně přitom věřím, že k dalšímu prohloubení našich vynikajících vztahů společně osobně přispějeme, a za tímto účelem Vás zvu k návštěvě Prahy," dodal prezident Miloš Zeman v závěru dopisu.

"Vítězství Joe Bidena může znamenat pro Evropu novou éru spolupráce na řešení největších výzev: změně klimatu, rostoucímu vlivu autoritářských států či obnově ekonomik zasažených koronavirem. Podle předběžné zprávy OBSE nedošlo k žádným nesrovnalostem během voleb a výsledek tak považuji za zcela legitimní. ," zveřejnil krátce po oznámení předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Související obsah

Přidal se i předseda ODS Petr Fiala: "Blahopřeji Joe Bidenovi ke zvolení prezidentem Spojených států amerických. Věřím, že v příštích letech bude nadále rozvíjeno spojenectví a přátelství mezi USA a ČR. USA mají klíčovou roli z hlediska bezpečnosti Evropy, síly západní civilizace, obrany demokracie a svobody ve světě. ODS vždy podporovala úzkou vazbu na Spojené státy, protože jsme přesvědčeni, že je to v zájmu ČR."

"Gratuluji Joe Bidenovi k vítězství. Vyhrál ten, který vedl kampaň slušně, držel se zásad a myslel ve svých projevech i na ty, kteří mu nedali svůj hlas. To je naprosto zásadní, protože zakopání příkopů po Donaldu Trumpovi, bude nejlepší zprávou pro USA i pro nás," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz