Nařízení vlády

Soud zrušil opatření, které nařizuje nosit roušky venku. Žádá upřesnění

Městský soud v Praze zrušil opatření, kterým ministerstvo zdravotnictví od 21. října rozšířilo povinnost nosit roušky. Úřad ho nedostatečně odůvodnil. Do příští soboty má ministerstvo čas jej upravit.

Podle soudu v opatření, které vydalo ministerstvo zdravotnictví, chybí důvody, proč se kvůli šíření koronaviru zpřísnilo nošení roušek. "Opatření ze dne 19. října postrádá konkrétní, srozumitelné a podložené úvahy, na základě nichž by soud mohl účinně a odpovědně přezkoumat, zda je skutečně z pohledu dosažení deklarovaného cíle nezbytné trvat na povinném nošení ochranných prostředků dýchacích cest v aktuálně stanoveném rozsahu," uvádí v rozhodnutí soud.

Ministerstvo podle verdiktu pouze přebralo odůvodnění z dřívějších opatření a nevysvětlilo přitom, proč předchozí opatření zpřísnilo. "Ministerstvo nepoukazuje na žádné podklady, na základě nichž nařídilo používání ochranných prostředků dýchacích cest ve významně větším rozsahu a v parametricky odlišném prostředí," dodal soud.

Související obsah

Soud přitom zdůraznil, že nechce zlehčovat hrozby spojené s epidemií a netvrdí, že opatření nejsou potřebná či přiměřená. Postrádá však jejich zdůvodnění stejně jako zdůvodnění výjimek. Ministerstvo má čas do příští soboty, kdy bude opatření zrušeno s účinností od tohoto dne.

"Popsané vady nejsou nedostatky ryze akademickými – brání totiž soudu náležitě posoudit jednotlivé námitky, zpochybňující proporcionalitu zvoleného řešení,” uvedl soud.

Na video ze čtvrteční reportáže odpoledních novin TV Nova o rozvolňování opatření se podívejte níže: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz