Koronavirus

Číslo R kleslo na 0,8. Prymula slíbil rozvolňování, Blatný zatím mlčí

Reprodukční číslo R u koronaviru kleslo v České republice na hodnotu 0,8. Již dříve ministr zdravotnictví oznámil, že tato hodnota je klíčová pro uvolňování opatření. Zatím ovšem není jasné, jestli ministerstvo tento názor zastává i po změně vedení.

"Pokud se podaří nárůst případů snížit a stabilně se pohybovat na úrovni reprodukčního čísla 0,8, budou jednotlivá opatření postupně uvolňována v co nejkratších intervalech," uvedl tehdejší ministr Roman Prymula (za ANO) 13. října.


Podle výpočtu analytiků pod hlavičkou Covid19CZ zveřejnil portál Seznam Zprávy reprodukční číslo R, které ve čtvrtek dosáhlo hodnoty 0,8. Číslo R označuje, jak rychle se nemoc šíří. Čím vyšší hodnota, tím je šíření rychlejší.

Související obsah


Redakce TN.cz oslovila ministerstvo zdravotnictví, zda i nový ministra Jan Blatný (za ANO) souhlasí s dřívějším Prymulovým prohlášením o rozvolňování. "Dnes to ponecháme bez komentáře, veškeré tyto informace sdělíme zítra na tiskové konferenci," reagoval ve čtvrtek tiskový mluvčí Jan Brodský. Přímý přenos z konference budete moci sledovat v pátek od 13:00 na TN.cz.
 

Podle portálu epiforecasts patří nynější české reprodukční číslo k nejnižším v Evropě. Jeho hodnotu vypočítal portál na 1, Česko je na tom tak lépe než Němci (1,2), Slováci (1,2), Poláci (1,3), Rakušané (1,3) i Maďaři (1,2). Lépe je na tom v Evropě jen Belgie (0,9), nejvyšší číslo je 1,4, dosáhlo jej Kosovo, Švýcarsko, Estonsko či Lotyšsko.

Oslavy 17. listopadu budou omezené. Zůstaňte doma, vyzývá Blatný. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz