Koronavirus

PES může způsobit fronty u obchodů. Lidé to zvládnou, říká epidemiolog

Tabulka ministerstva zdravotnictví PES, která shrnuje rozvolňování vládních opatření, se nelíbí obchodníkům. Nejvíc jim vadí opatření, která ve všech pěti stupních od zeleného až po fialový omezují počet lidí v obchodech. Před prodejnami se podle nich budou tvořit i fronty. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se obchody neotevřou dřív než v prosinci.

Obchodníci očekávají problémy zejména kvůli omezování počtu zákazníků v prodejnách. Ve třetím až pátém stupni podle PES bude v prodejně moci nakupovat na 15 metrech čtverečných pouze jeden zákazník. "Pro zákazníky by to bylo velice diskonfortní, budou čekat venku, kde je zima," mínil mluvčí skupiny COOP Lukáš Němčík.

"Daleko riskantnější je přeplněný obchod. Všichni už vědí, jak ve frontách držet rozestupy, jak se chovat, nevidím v čekání před prodejnami žádný problém," prohlásil epidemiolog IKEM Petr Smejkal.I když se zlepší epidemická situace, přesto velkoobchody omezí otevírací doby jídelních a dětských koutků. A stále bude platit omezení na 15 metrů čtverečných. "Ten návrh na 15 metrů čtverečných znamená jednu jedinou věc, že se vláda rozhodla promořit zbytek českého národa," prohlásil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

Související obsah


Frontám před prodejnami prý zákazníci neujdou. Problémem budou i síly, které budou podnikatelé do obchodů muset najmout na hlídání stanoveného počtu lidí. "I personál prodejny je velmi unavený tou jarní a podzimní vlnou a čekají ho další opatření a nároky na něj, to není vůbec dobré," sdělil předseda AČTO Pavel Březina.


"Když půjdu nakoupit s malou dcerou, neumím si představit, že bych čekala venku, než si jiný nakoupí," řekla jedna ze zákaznic v anketě TV Nova.


Před Vánocemi jsou obvykle obchody nejvytíženější. Pokud se v následujících týdnech skutečně otevřou podle protiepidemického PES, frontám venku se podle obchodníků zákazníci určitě nevyhnou.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) okomentoval rozvolňování podle systému PES:


 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz