Koronavirus

Z ředitele sanitářem! Opustili svou práci, aby pomáhali proti nákaze

Nemocnice stále trápí nedostatek personálu a každá pomoc jim přijde vhod. Štáb TV Nova vám teď ukáže příběhy dvou lidí, kteří kvůli covidu-19 nemohou dělat svoji práci, a tak se nabídli jako dobrovolníci.

Tomáš Kotora je z Plzně, vystudoval střední zdravotnickou školu a několik semestrů absolvoval i na lékařské fakultě. Potom ale přešel na ekonomii a teď dělá ředitele městského bazénu.


"Já jsem ve zdravotnictví působil před 30 lety. Oslovila mne výzva, že zdravotníci potřebují pomoci. My máme zavřeno, v podstatě nemáme co dělat, tak jsem si řekl, než sedět doma, tak proč nepomoct, když mohu," objasnil své pohnutky Kotora.


Na 12hodinové směny pracuje jako sanitář na urgentní ambulanci fakultní nemocnice. "Přivést pomoc, odvézt člověka na rentgen, pomoc přebalit, vydezinfikovat. Směna začíná v šest hodin, tedy samozřejmě musím být už před šestou na pracovišti, musíte se převléci, vydezinfikovat a několikrát obléct několik vrstev takzvaného Atombordelu, se kterým jste zhruba tři hodiny v provozu, tři hodiny potom zase děláte jinou práci, a takhle se točíte až do večera do šesti hodin," popsal náročnou práci. Atombordel je protichemický oblek pokrývající celé tělo.

Související obsah


Pro Natálii Halmanovou z Prahy je práce v nemocnici něco úplně nového. "Já jsem eventová produkční, takže tenhle obor je už víceméně mrtvý od první covidové vlny. Doufala jsem, že to během léta přejde, což se nestalo, takže jsem vymýšlela, co dál," vysvětlila Halmanová.


Natálie si udělala kurz Červeného kříže a teď odebírá vzorky od pacientů pro testy na covid-19 v jedné středočeské nemocnici. Tuto práci navíc střídá s péčí o seniory v domově důchodců.

Související obsah


"Je to pro mě úplně nové a náročnější prostředí. Pokud u toho nebudu muset zůstat, budu ráda, ale samozřejmě dokud bude potřeba, tak budu pomáhat," prohlásila Halmanová.


Pomáhat může téměř každý. Seznam nemocnic i firem vyrábějících třeba zdravotnický materiál, které uvítají každou pomocnou ruku, je na webu ministerstva zdravotnictví. Dobrovolníky hledá třeba i Thomayerova nemocnice v Praze, nejvíce jí chybí zdravotní sestry, sanitáři, záchranáři nebo medici.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz