Zahraničí

Naše vakcína má 95procentní úspěšnost, hlásí další společnost

Naše vakcína má 95procentní úspěšnost, hlásí další společnost
Zdroj: Profimedia

Americká farmaceutická společnost Moderna v pondělí uvedla, že její vakcína proti covidu-19 dosahuje až 95procentní účinnosti. Firma chce v následujících týdnech zažádat o povolení k distrubuci.

Zveřejněné výsledky jsou velmi podobné těm, které minulý týden představila farmaceutická společnost Pfizer. Ta u své vakcíny hlásí až 90procentní úspěšnost. Nejnovější zprávy, tak vzbudily ve světě naději v brzké ukončení pandemie koronaviru.

Studie společnosti Moderna se zúčastnilo 30 tisíc lidí v USA, přičemž polovině byly podány dvě dávky vakcíny. Zbytek dostal falešné injekce, které účinnou látku neobsahovaly. Testy nakonec prokázaly až 95procentní účinnost proti covidu-19.

Související obsah

Společnost Moderna se nechala v pondělí slyšet, že v následujících týdnech zažádá o povolení k distribuci vyvíjené vakcíny. Zveřejněná data však stále neobsahují odpověď na klíčové otázky, a proto jsou nutné další testy.

"Celková účinnost vakcíny je pozoruhodná. Dnes je skvělý den,“ řekl hlavní lékař společnosti Moderna Tal Zaks pro BBC.

Naopak mezinárodní společnost Pfizer už přislíbila dodat pro Evropu 300 milionů dávek své vakcíny. Podle šéfa české vakcinologické společnosti Romana Chlíbka, který s ministerstvem zdravotnictví připravuje plán na její distribuci, by první dva miliony dávek mohly dorazit do Česka už koncem roku.

Související obsah

Ve třetí a zároveň poslední fázi vývoje je aktuálně 11 vakcín. Pokud Pfizer se svou vakcínou uspěje, chce požádat o schválení k nouzovému použití v USA už tento měsíc.

Podobně už je využíváno šest vakcín z Ruska a Číny. O takzvaném Sputniku 5 ale postupně klesá mezi Rusy zájem. Testování ruské vakcíny mezi lidmi přes kritiku odborníků spustily Spojené Arabské Emiráty, Bělorusko a Venezuela.

V USA počty nakažených koronavirem dramaticky rostou. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz