Koronavirus

MANUÁL k 5tisícovému příspěvku: Kdo a jak dostane rouškovné

MANUÁL k 5tisícovému příspěvku: Kdo a jak dostane rouškovné
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Příspěvek k důchodu, takzvané rouškovné, ve výši 5000 korun do konce roku přistane na účtech bezmála 2,9 milionů lidí. Jste mezi nimi a bude nutné o peníze speciálně žádat? Redakce TN.cz připravila přehled, co všechno byste o mimořádném příspěvku měli vědět.

Na mimořádný příspěvek 5000 korun k důchodu se v prosinci může těšit bezmála 2,9 milionů lidí. Poslanci i senátoři mu dali zelenou, teď už se čeká pouze na podpis prezidenta Miloše Zemana.

O penězích se často mluví jako o rouškovném nebo úplatku. Vláda Andreje Babiše (ANO) ale kritiku odmítá s tím, že senioři i další příjemci důchodů měli kvůli epidemii covidu-19 zvýšené výdaje a několik tisíc korun navíc si zaslouží.

"Příspěvek pomůže 2,4 milionům starobních důchodců, více než 400 tisícům invalidních důchodců, 24 tisícům vdovců a vdov a téměř 33 tisícům sirotků," uvedla na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Související obsah

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ OTÁZKY A ODPOVĚDI:

Kdo má na 5000 korun nárok? 

Mimořádný příspěvek dostanou příjemci všech starobních, invalidních (všechny stupně), sirotčích a vdovských a vdoveckých důchodů. Pokud někdo pobírá kombinaci vyjmenovaných důchodů, na příspěvek má nárok pouze jednou.

Je nutné o příspěvek žádat?

Speciální žádost se vyplňovat nemusí. Peníze přijdou v prosinci společně s běžným důchodem, pokud zákon podepíše prezident Zeman.

Kdy a kam peníze přijdou?

Česká správa sociálního zabezpeční (ČSSZ) začne příspěvek posílat na začátku prosince, může zabrat několik dní, než vám peníze dorazí. Dostanete je na stejný účet nebo adresu, na kterou vám chodí důchod.

Související obsah

Od kdy je nutné být v důchodu, aby vám přišel příspěvek?

Kdo požádal o důchod do 30. listopadu 2020 s tím, že důchod mu je přiznán nejpozději od 30. listopadu, dostane 5000 korun dodatečně.

Jak je to s příspěvkem na bydlení a exekucemi?

Příspěvek se nezapočítává k příspěvku na bydlení ani žádným jiným dávkám. Peníze navíc nemůže zabavit exekutor a nevztahuje se na něj daň z příjmu.

Další podrobnosti se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kandidátem STAN na ministra průmyslu je Jozef Síkela

Hnutí STAN vybralo nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu. Je jím bývalý generální ředitel Slovenské spořitelny Jozef Síkela. Hnutí to oznámilo v pondělí ráno. Síkela je absolventem pražské Vysoké školy ekonomické, pak pracoval v bankovnictví. V posledních roce pak byl partnerem v investičním fondu. "Jozef Síkela je nezpochybnitelným odborníkem pro své letité zkušenosti, které nasbíral na vrcholných manažerských pozicích v bankovním sektoru, kde se mimo jiné věnoval jak podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování," uvedl předseda STAN Vít Rakušan.

Krátká zpráva

Hnutí STAN vybralo kandidáta na ministra průmyslu

Starostové vybrali nového kandidáta na post ministra průmyslu a obchodu místo Věslava Michalika, který se nominace do nastupujícího kabinetu vzdal kvůli informacím o možném střetu zájmů. Celostátní výbor STAN vybíral ze čtyř kandidátů. Jméno vítěze oznámí v pondělí, nejprve se ho dozví premiér vznikající vlády Petr Fiala (ODS).

Píše se na Deník.cz