Koronavirus

Obchody zavřou později, omezí se zákazníci. Stav nouze do 20. prosince

Vláda Andreje Babiše (ANO) v pondělí jednala o dalším postupu v brždění koronavirové epidemi. Shodla se na tom, že požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 20. prosince. Od středy se omezí počet zákazníků v obchodech, prodlouží se ale otevírací doba do 21 hodin. Do škol se vrátí žáci prvních a druhých ročníků základních škol. Připravuje se také systém na testování reprezentativních vzorků učitelů, plošně to prý není možné.

Česko je podle protiepidemického systému PES, který platí od pondělí, v pátém stupni ohrožení koronavirem. Platí nejpřísnější opatření, přesto se od středy ještě rozšíří.

Vláda schválila omezení počtu zákazníků v supermarketech a dalších obchodech. Na 15 metrů čtverečních bude moct připadnout pouze jeden člověk. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to bylo nezbytné kvůli sjednocení tabulky s doposud přijatými opatřeními.

"Tato čísla se týkají zákazníků, nepočítáme do toho zaměstnance prodejny," upřesnil. Zároveň se prodlouží otevírací doba do 21 hodin, aby odpovídala začátku nočního vycházení.

  

VÝSLEDKY JEDNÁNÍ PŘEHLEDNĚ:

- Prodloužení nouzového stavu: Vláda požádá poslance o souhlas s trváním stavu nouze až do 20. prosince

- Omezení počtu zákazníků v obchodech: Od středy pouze jeden zákazník na 15 metrů čtverečních

- Sjednocení opatření: Vláda uvedla doposud přijatá opatření v soulad s novým proepidemickým systémem PES

- Otevírací doba obchodů: Od středy se prodlužuje do 21 hodin kvůli sjednocení se zákazem nočního vycházení

- Návrat dětí do škol: Od středy znovu usednou do lavic žáci prvních a druhých ročníků základních škol

- Testování učitelů a žáků: Připravuje se systém testování reprezentativních vzorků zejména učitelů, Blatný ale nevyloučil testování i určitého počtu žáků

Související obsah

Kabinet také schválil prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní až do 20. prosince, po kterém volal ministr Blatný. O návrhu zřejmě už ve čtvrtek budou hlasovat poslanci.

"Vláda se shodla na tom, že bude žádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 20. prosince. Nouzový stav je potřeba s ohledem na nutnost ponechat v platnosti dosud přijatá preventivní opatření," řekl Blatný na tiskové konferenci. Nouzový stav platí v Česku už od 5. října.

Podle Blatného je nouzový stav nezbytný, bez něj by nefungoval systém PES. "Doposud přijatá opatření jsme dali v soulad s tabulkou systému PES," konstatoval.

"Jde jednoznačně o zdraví lidí. Nežádáme o to proto, že z toho chceme profitovat. I když ta situace u nás není jednoduchá, současně jsme 14 dní v předstihu před ostatními zeměmi. Paradoxně jsme opět jednou ze zemí, která to má alespoň ze základu pod kontrolou. Čísla jdou dolů a bohužel v těch ostatních zemích jdou nahoru," vysvětlil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), jak chce vláda předvědčit poslance k souhlasu.

Související obsah

Česko podle Havlíčka může být první zemí v Evropě, ve které se podaří překonat druhou koronavirovou vlnu. "Pokud se situace stabilizuje, stáhne se s nadsázkou PES do boudy a nebude už nutné ho používat. I v prvním stupni jsou ale opatření, která umožňují řídit tu epidemii. Ve chvíli, kdy nad ní ztratíme kontrolu, je riziko, že se dostaneme tam, kam nechceme," dodal Blatný.

Ministři měli na programu i testování žáků a učitelů. "Podle údajů ministerstva školství je v Česku více než 170 tisíc učitelů. "Plošné testování všech učitelů není reálné. Museli bychom je testovat opakovaně. Připravujeme systém, kdy budou vybírány určité reprezentativní vzorky, které budou reprezentovat určitou skupinu těch dětí a učitelů," uvedl Blatný.

Už o víkendu ale předeslal, že nepodpoří návrh na testování žáků. Testování dětí je podle něj nepředstavitelné, zato testování pedagogů je prý na místě.

Související obsah

Ve středu se vrací do lavic žáci prvních a druhých ročníků základních škol. Plaga už dopoledne představil postup návratu dalších žáků a studentů do škol, řídit se bude systémem PES (podrobnosti čtěte zde). Podle něj se budou rozvolňovat i další opatření.

V příštím roce se zvýší minimální mzda o 600 korun na 15 200 korun. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) prosazovala nárůst na 16 400 korun, její návrh ale vláda smetla ze stolu.

Záznam tiskové konference sledujte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz