Domácí

Ničili na skútrech Krkonoše. Od ministerstva dostali rekordní pokuty

Ministerstvo životního prostředí potvrdilo maximální pokutu pro jednoho ze čtveřice mužů, kteří jezdili na skútrech v nejpřísněji chráněných lokalitách Krkonošského národního parku. Udělení pokuty je průlomovým rozhodnutím a podle ministerstva jedinou možnou cestou, jak podobné vandaly zastavit.

Čtyři muži si vyjeli 1. dubna zařádit do Krkonoš z Ostravy. Prý proto, že jinde už nebyl sníh. Měli silné stroje a v první zóně parku najezdili desítky kilometrů, strážci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je marně naháněli osm hodin.

Nic jim nebylo svaté, projížděli mezi vyděšenými turisty, devastovali ta nejvzácnější území parku. Dopadli je až policisté na parkovišti v Horních Mísečkách. Park jim dal tu nejvyšší možnou pokutu, každému 100 tisíc korun. Jeden obratem zaplatil, zbylí tři se proti pokutě odvolali až na ministerstvo.

Související obsah

"Je docela dobře zadokumentovaná jejich jízda například tou nejvzácnější krkonošskou lokalitou, Krakonošovou zahrádkou,“ uvedl mluvčí KRNAP Radek Drahný.

"Už jsme u jednoho rozhodli, pokuta ve výši 100 tisíc korun je pravomocná,“ řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát.

Zbývající dva vandalové mohou podobné rozhodnutí také brzy očekávat. Dávat maximální pokuty, to je podle strážců parků jediné možné řešení. Letos v zimě další člověk na skútru úmyslně najížděl na strážkyni parku. I na Šumavě pravidelně chytají motorkáře devastující vzácné lokality.

Související obsah

"Udělili i 50tisícové pokuty,“ informoval ředitel NP Šumava Pavel Hubený. Každopádně i na Šumavě jsou si ale vědomi, že agresivita a drzost motorkářů rok od roku vzrůstá, a i tam prý půjdou s pokutami ve šlépějích krkonošských kolegů.

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz