Koronavirus

Změny od středy: Děti se vrací do škol, do obchodů pustí méně lidí

Nejmladším žákům končí dálková výuka, od středy do lavic opět usednou první a druhé ročníky základních škol. Změny, které v pondělí schválila vláda, se dotknou i obchodů. Omezí se počet zákazníků, o hodinu se ale prodlouží otevírací doba. Podívejte se na přehled protiepidemických novinek od redakce TN.cz.

Vláda sjednotila doposud platná opatření s novým protiepidemickýmn systémem PES. Změny od středy se dotknout jak obchodů, tak základních škol.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je nezbytné udržovat epidemii pod kontrolou. Není prý možné ji začít podceňovat, přestože čísla klesají. "Pokud se situace stabilizuje, stáhne se s nadsázkou PES do boudy a nebude už nutné ho používat. I v prvním stupni jsou ale opatření, která umožňují řídit tu epidemii," prohlásil Blatný.

Česko může být první zemí v Evropě, ve které se podaří překonat první vlnu, domnívá se ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Bez důsledného dodržování opatření to ale nepůjde, upozornil.

Související obsah

Co se v Česku mění od středy? Podívejte se na přehled:

OBCHODY

Omezuje se počet zákazníků, kteří mohou ve stejnou chvíli vstoupit do prodejny. Na 15 metrů čtverečních bude moct připadnout pouze jeden zákazník. "Tato čísla se týkají zákazníků, nepočítáme do toho zaměstnance prodejny," upřesnil Blatný.

Zároveň se ale prodlužuje otevírací doba, aby odpovídala začátku nočního vycházení. Nově bude možné nakupovat až do 21 hodin. 

ŠKOLY

Do lavic se ve středu vrátí žáci prvních a druhých ročníků základních škol. Rozvolnění jejich uzavření se týká i žáků z přípravných tříd, ale také takzvaných malotřídek, speciálních škol a škol při zdravotnických zařízeních.

Další uvolňování se bude řídit protipidemickým systémem PES. Podrobnosti čtěte zde.

Související obsah

Na čem se vláda shodla, ale bude se o tom ještě jednat:

NOUZOVÝ STAV

Kabinet Andreje Babiše (ANO) se shodl na prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 20. prosince. Rozhodnutí musí ještě posvětit Poslanecká sněmovna. Zákonodárci by o návrhu mohli jednat už na čtvrteční schůzi.

"Jde jednoznačně o zdraví lidí. Nežádáme o to proto, že z toho chceme profitovat," konstatoval Havlíček. "Nouzový stav je potřeba s ohledem na nutnost ponechat v platnosti dosud přijatá preventivní opatření," doplnil Blatný. Nouzový stav v Česku platí už od 5. října.

Související obsah

TESTOVÁNÍ VE ŠKOLÁCH

Plošné testování ve školách je podle Blatného nemožné, protože je v Česku přinejmenším 170 tisíc učitelů. Testování by tak bylo finančně náročné a muselo by probíhat opakovaně.

Dostane se pouze na vybrané pedagogy.  "Připravujeme systém, kdy budou vybírány určité reprezentativní vzorky, které budou reprezentovat určitou skupinu těch dětí a učitelů," vysvětlil ministr zdravotnictví.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz