Domácí

Přísné podmínky ve školách: Rodiče, na tohle své děti připravte! PŘEHLED

Přísné podmínky ve školách: Rodiče, na tohle své děti připravte! PŘEHLED
Zdroj: Getty Images

Žáci 1. a 2. ročníků základních škol se od středy vracejí do lavic. Čekají je ale přísná pravidla, jejich přítomnost se například neobejde bez roušek. Ty na sobě musí mít i v průběhu vyučování. Nadále platí zákaz zpívání a ti, kteří sedí u oken, by se měli připravit na časté větrání.

Díky příznivému vývoji epidemie v posledních týdnech vláda přistoupila na první rozvolnění opatření a umožnila některým dětem se vrátit od 18. listopadu do škol. Do lavic opět zasednnou:

- žáci 1. a 2. ročníků základních škol,

- žáci zařazení do přípravné třídy základní školy,

- žáci speciálních škol a tříd,

- žáci vyšších ročníků základních škol, pokud jsou ve stejné třídě spolu s dětmi v 1. či 2. třídě (tzv. malotřídní škola),

- žáci škol zřízených při zdravotnických zařízeních,

- žáci škol zřízených při zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy.

Výuka na základních školách

Pro žáčky základních škol platí povinnost nošení roušek, a to i během vyučování. "Žáci a zaměstnanci školy (i další osoby pohybující se ve škole) mají povinnost nosit roušky po celou dobu pobytu ve škole," uvedlo ministerstvo školství (MŠMT).

Související obsah

Původně před uzavřením škol děti ve třídách roušky mít nemusely a nasazovaly si je jen na chodbách či cestou na záchod.

Výuka musí probíhat pouze v homogenních skupinách, nesmí se tedy nijak míchat žáci z různých tříd. Homogenní skupiny se mohou vzdělávat i venku, a to i mimo areál školy. MŠMT dokonce doporučuje pobyt žáků na čerstvém vzduchu.

A co se čerstvého vzduchu týče, zásadní je zajistit časté a pravidelné větrání. "V délce alespoň 5 minut během přestávek a zároveň jednou uprostřed každé vyučovací hodiny," upozorňuje MŠMT.

V provozu mohou být i školní družiny, platí ale stále podmínka zachování homogenity skupiny. Tělocvik i hudební výchova mohou probíhat, nesmí ale obsahovat sportovní činnosti a i nadále je zakázán zpěv při vyučování. Výuka těchto předmětů tak může být pouze teoretická.

Související obsah

Výuka ve zvláštních školách

Ve speciálních školách a třídách platí téměř totožné podmínky jako na základních. Zásadním rozdílem je, že ani žáci, ani pedagogové na sobě nemusí mít roušky.

Školní jídelna

Není třeba mít obavy z toho, že děti budou trpět hlady. Školní jídelny jsou v provozu, a to za následujících podmínek. Jednotlivé stoly od sebe musí být vzdálené alespoň 1,5 metru. U jednoho stolu mohou sedět maximálně čtyři lidé. V jídelně nesmí být současně více lidí, než je míst k sezení.

Dále je nutné udržovat co největší možný rozestup mezi žáky, kteří nenavštěvují stejnou třídu. Jídelna je k dispozici pouze pro děti, které mají prezenční výuku. Deváťák na distanční výuce se tam tedy najíst nemůže. Žáci i učitelé musí mít na sobě v jídelně roušky. Výjimkou je doba, kdy zrovna konzumují oběd.

Podle odborníků by se do škol měli co nejdříve vrátit i starší žáci. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz