Domácí

Plaga popsal testování ve školách, ve hře jsou letní vzdělávací kempy

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) televizi Nova řekl, že se jedná o dobrovolných letních vzdělávacích kempech. Na těch by žáci mohli dohnat, co kvůli koronaviru zameškali. Na dopolední tiskové konferenci zhodnotil systém PES, který představilo ministerstvo zdravotnictví. Plaga shrnul i dopady nového protiepidemického systému na oblast školství.

Co děti kvůli zavřeným školám zameškaly, by mohly dohnat na speciálních letních kempech. Ministr školství Plaga ale neuvažuje o tom, že by byly povinné.

"Spíš než prodloužení školního roku se kloním k myšlence dobrovolných letních kempů, kde by se děti, které cítily nějaký nedostatek, mohly dovzdělat. Doufejme, že vyučování ve druhém pololetí bude relativně normální, a přes léto zvládnou učitelé doškolit ty žáky, na kterých se výpadech podepíše nejvíc," řekl Plaga televizi Nova.

 

Při zavírání i otevírání škol má podle Plagy hlavní slovo ministerstvo zdravotnictví, ne školství. Apeloval také na to, aby firmy co nejvíc využívaly home office. Mohou tím prý urychlit návrat dětí do škol.

Související obsah

Do těch se při čtvrtém stupni systému PES vrátí poslední ročníky základních škol, praktická výuka na středních školách a za přísných omezení i poslední ročníky vysokých škol. Jak je to s návratem žáků do škol v rámci jednotlivých stupňů systému PES, zjistíte v tomto článku.

Na záznam celé tiskové konference se podívejte zde:

  

Ve školách budou nadále povinné roušky. "Naším cílem je se dostat přes ty stupně až ke stupňům nejnižším a pandemii zvládnout," vyjádřil se Plaga. Povinná školní docházka se podle něj vrátí zpět. Proti testování učitelů na školách prý není a nějakou formu testování si dovede představit i u středoškoláků.

Související obsah

"Způsob testování tak, aby to dávalo smysl, musí vymyslet ta skupina ministerstva zdravotnictví a ministerstvo zdravotnictví s nějakým návrhem přijde. Vítám jakoukoli možnost testování pedagogů, případně studentů středních škol, neumím si ale představit testování menších žáků," řekl Plaga.

S návratem například tělocviku do škol zatím nepočítá. Nepočítá ani se stravováním ve školních jídelnách. Že nedošlo k "vypnutí" mateřských škol je podle Plagy zásadní pro vývoj nejmladších dětí. "Mateřské školy a jejich vzdělávací role je nezastupitelná," řekl ministr.

Související obsah

Hodnocení aktuálního školního pololetí prý proběhne standardně, i když výuka probíhala distančně. Žádné rušení prázdnin prý není na programu. "Neuvažujeme o tom, že bychom prodlužovali školní rok do letních prázdnin," řekl Plaga. Letní školní kempy by byly zřízeny jen pro děti, které nedokázaly dohnat probíranou látku.

Protiepidemický systém (PES) představil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a jeho provoz oficiálně odstartoval v pondělí. Nový systém bude podle informací ministerstva zdravotnictví mapovat epidemiologickou situaci po krajích a okresech. Ke snazší orientaci v aktuální situaci má pomoci pět barevných úrovní – od zelené po fialovou.

Související obsah

Žáci 1. a 2. ročníků základních škol a žáci speciálních škol by se měli do tříd vrátit ve středu 18. listopadu. "Jsem velmi rád, že spolu s ministrem zdravotnictví můžeme oznámit dobrou zprávu. A to, že 18. listopadu se do našich škol vrací žáci prvních a druhých ročníků," vyjádřil se ministr Plaga.

  

Ministr zdravotnictví Blatný dnes na jednání vlády také zřejmě navrhne prodloužení nouzového stavu o 30 dní, tedy do 20. prosince. S tím nesouhlasí zejména opoziční poslanci, kteří prosazují prodloužení nouzového stavu o maximálně dva týdny. Jednat se bude také o případném povinném testování učitelů a dětí.

Smejkal promluvil o riziku, které by mohl přinést návrat dětí do škol:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz