Zahraničí

Unikátní video nabízí pohled do oka hurikánu Jóta! Prohnal se Karibikem

Hurikánová sezóna v Atlantiku ještě stále není u konce. Karibikem se prohnal hurikán Jóta, který udeřil na pobřeží Střední Ameriky. Americké vzdušné síly natočily fascinující video při jeho průletu a ukázaly, jak to vypadá v jeho středu.

"Přemýšleli jste někdy, jak vypadá oko hurikánu 5. kategorie? Naši letci se o to postarají," napsalo Velitelství vzdušných sil Spojených států na twitteru a pochlubilo se fotografiemi i videem. Na záběrech je nejprve viditelná větrná smršť, která se během chvilky promění téměř ve stav bezvětří.

Tropická cyklóna je typická tzv. okem ve svém středu. Bouře totiž rotuje a vzduch proudí směrem od okrajů ke středu. Proudy cestou nabírají na rychlosti, ve stěně oka má proto vítr největší sílu. V samotném oku je pak velmi slabý a panuje v něm až děsivý klid.

V pondělí hurikán Jóta dosáhl 5. kategorie, která představuje nejvyšší kategorii tropických bouří. Zamířil na karibské pobřeží Střední Ameriky, kterou už před dvěma týdny zpustošil hurikán Éta. Panovaly tak obavy z dalších obrovských škod.

Nad Nikaraguou ale rychle zeslábl o několik stupňů. Americké Národní hurikánové centrum však stále varuje, že je velmi nebezpečný. Doprovázejí ho vydatné deště, kvůli kterým hrozí záplavy a sesuvy půdy, která je stále podmáčená od doby, kdy tam řádila Éta.

Z pobřeží Jóta postupuje dále do vnitrozemí, kromě Nikaragui tvrdě udeřila i v Hondurasu. Její sílu pociťují i okolní státy Střední Ameriky, Kolumbie, Jamajka i Mexiko.

Související obsah

"Tento hurikán je rozhodně horší než Éta," citovala agentura AP studenta žijícího v Nikaragui Jasona Bermúdeze. "Spousta domů tu už přišla o střechu, plot i ovocné stromy. Na tento rok nikdy nezapomeneme," prohlásil.

Jóta je rekordní 30. letošní pojmenovanou tropickou bouří. Oficiálně hurikánová sezóna končí na konci listopadu, v pozdním období podzimu už ale obvykle bývá slabá. Letos je situace ale jiná, v Atlantiku se rodí jedna bouře za druhou. Dosavadním rekordem byl rok 2005, kdy bylo za sezónu pojmenováno 28 bouří.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz