Zahraničí

Unikátní video nabízí pohled do oka hurikánu Jóta! Prohnal se Karibikem

Hurikánová sezóna v Atlantiku ještě stále není u konce. Karibikem se prohnal hurikán Jóta, který udeřil na pobřeží Střední Ameriky. Americké vzdušné síly natočily fascinující video při jeho průletu a ukázaly, jak to vypadá v jeho středu.

"Přemýšleli jste někdy, jak vypadá oko hurikánu 5. kategorie? Naši letci se o to postarají," napsalo Velitelství vzdušných sil Spojených států na twitteru a pochlubilo se fotografiemi i videem. Na záběrech je nejprve viditelná větrná smršť, která se během chvilky promění téměř ve stav bezvětří.

Tropická cyklóna je typická tzv. okem ve svém středu. Bouře totiž rotuje a vzduch proudí směrem od okrajů ke středu. Proudy cestou nabírají na rychlosti, ve stěně oka má proto vítr největší sílu. V samotném oku je pak velmi slabý a panuje v něm až děsivý klid.

V pondělí hurikán Jóta dosáhl 5. kategorie, která představuje nejvyšší kategorii tropických bouří. Zamířil na karibské pobřeží Střední Ameriky, kterou už před dvěma týdny zpustošil hurikán Éta. Panovaly tak obavy z dalších obrovských škod.

Nad Nikaraguou ale rychle zeslábl o několik stupňů. Americké Národní hurikánové centrum však stále varuje, že je velmi nebezpečný. Doprovázejí ho vydatné deště, kvůli kterým hrozí záplavy a sesuvy půdy, která je stále podmáčená od doby, kdy tam řádila Éta.

Z pobřeží Jóta postupuje dále do vnitrozemí, kromě Nikaragui tvrdě udeřila i v Hondurasu. Její sílu pociťují i okolní státy Střední Ameriky, Kolumbie, Jamajka i Mexiko.

Související obsah

"Tento hurikán je rozhodně horší než Éta," citovala agentura AP studenta žijícího v Nikaragui Jasona Bermúdeze. "Spousta domů tu už přišla o střechu, plot i ovocné stromy. Na tento rok nikdy nezapomeneme," prohlásil.

Jóta je rekordní 30. letošní pojmenovanou tropickou bouří. Oficiálně hurikánová sezóna končí na konci listopadu, v pozdním období podzimu už ale obvykle bývá slabá. Letos je situace ale jiná, v Atlantiku se rodí jedna bouře za druhou. Dosavadním rekordem byl rok 2005, kdy bylo za sezónu pojmenováno 28 bouří.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu

Velvyslanec Francie se vrátí do Spojených států. Telefonický rozhovor mezi prezidenty Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem zmírnil napětí mezi zeměmi poté, co Američané připravili Francouze o miliardovou zakázku na dodávku ponorek pro Austrálii, aniž by svého tradičního spojence předem informovaly.

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín, které daruje chudším zemím, na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až šest miliard dávek.

Píše se na Deník.cz