Koronavirus

Hamáček: Čísla jsou stále vysoká, ale PES by se mohl o stupeň uvolnit

Během středečního dopoledne jednal Ústřední krizový štáb o vývoji epidemie koronaviru. Jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) prohlásil, že zatím není důvod k přehnanému optimismu. Vláda ale v pátek projedná možný přesun z pátého do čtvrtého stupně systému opatření PES. Opatření by se tak mírně uvolnila.

Ve středu opět zasedá Ústřední krizový štáb kvůli pokračující koronavirové epidemii. Podle Jana Hamáčka běží její vývoj podle matematických modelů ministerstva zdravotnictví.

"Dochází k pomalému slábnutí epidemie. Ta křivka se otočila, dále klesá. Nejlépe to asi vyjadřuje skóre v rámci systému PES, které se už nějakou dobu drží na čísle 70. Pokud vydrží, znamenalo by to možnost převedení Česka z kategorie pět do kategorie čtyři," řekl Hamáček na tiskové konferenci.

Podle vicepremiéra se už resort zdravotnictví na přechod připravuje. V pátek by se měla uvolněním protiepidemického systému o jeden stupeň zabývat vláda.

Související obsah

Hamáček opět vyzval k důslednému dodržování platných opatření. "Ukazuje se, že fungují, ale vyhráno ještě nemáme. Čísla jsou stále vysoká. Situace je stále velmi složitá. Stále se dá říct, že kapacita je zatížená, ale nápor je zvladatelný," pokračoval.

Zároveň varoval před zbrklým uvolňování restrikcí, které brzdí šíření koronavirové nákazy. "Reprodukční číslo opravdu kleslo výrazně. Nárůst nemocných, nemocných mezi seniory a pozitivita testů jsou stále ve velmi vysokých číslech. Denní nárůsty v tisících není něco, co zadává důvod k nějakému urychleném rozvolňování. Nemá cenu teď propadat nějakému extrémnímu optimismu," uvedl ministr vnitra.

Česko je momentálně v pátém, nejvyšším stupni ohrožení covidem-19. Kvůli novému systému PES ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upravil nařízení týkající se obchodů s potravinami. Ty nově zavírají až ve 21 hodin, ale na 15 metrů čtverečních v nich smí být pouze jeden zákazník.

Související obsah

Prodloužení otevírací doby je ale v rozporu s nočním zákazem vycházení, který vždy začíná platit právě ve 21 hodin (podrobnosti čtěte zde).

Nejenom Blatný, ale ani Hamáček v tom nevidí problém. "Stejně jako u všech opatření je potřeba k tomu přistupovat s jistým nadhledem a selským rozumem. Pokud si někdo za pět minut devět skočí do večerky, tak je normální mu to umožnit. Policie má dost zkušeností na to, aby tu situaci vyhodnotila. Rozhodně tady nechystáme žádné akce, abychom ty lidi nějakým způsobem perzekuovali," uzavřel. 

Co vše Ústřední krizový štáb dělá a kdo se na jeho fungování podílí, se podívejte ve videu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz