Koronavirus

Další naděje! Oxfordská vakcína proti covidu má být účinná z 90 procent

Oxfordská univerzita oznámila, že vakcína proti covidu-19, kterou vytváří ve spolupráci se společností AstraZeneca, ve třetí fázi testování dosahuje v průměru kolem 70% účinnosti, při specifickém dávkování i 90%. Výhoda této vakcíny spočívá v tom, že se dá skladovat běžně v ledničce.

"Poslední zjištění ukazují, že máme účinnou vakcínu, která zachrání mnoho životů. Zjistili jsme, že účinnost jednoho z dávkovacích režimů je přibližně 90 % a pokud tento dávkovací režim bude využit, bude možné naočkovat více lidí," řekl profesor Andrew Pollard, který stojí v čele skupiny Oxfordské univerzity pro vývoj vakcíny proti covid-19.

Poslední testy ukazují, že je účinnost vakcíny v průměru 70,4 %. Univerzita podávala vakcíny ve dvou formách dávkování. Pokud pacient dostane dvě plné dávky s nejméně měsíčním odstupem, je účinnost kolem 62 %, pokud je ale nejdříve podána poloviční dávka a následně úplná dávka, je účinnost i 90%.

Během studie nebyly zjištěny žádné závažně vedlejší účinky. Univerzita dodává, že ještě očekává další analýzy. Farmaceutická společnost AstraZeneca nyní rozesílá údaje z výzkumu regulačním úřadům po celém světě.

Výzkumu se účastnilo přes 24 tisíc lidí z Británie, Brazílie a Jihoafrické republiky, další testy pak probíhají ve Spojených státech, Keni, Japonsku a Indii, kde se očekává účast až 60 tisíc dobrovolníků.

"Dnešek představuje důležitý milník v našem boji proti pandemii. Účinnost a bezpečnost této vakcíny potvrzují, že bude vysoce účinná proti covidu-19 a bude mít bezprostřední dopad na tento nouzový stav v oblasti veřejného zdraví. Jednoduchá distribuce vakcíny, náš příslib vyrábět vakcínu bez nároku na zisk a závazek zajistit široký, spravedlivý a včasný přístup k vakcíně navíc znamenají, že vakcína bude cenově a globálně dostupná a po jejím schválení budou dodány stovky milionů dávek," zveřejnil výkonný ředitel společnosti AstraZeneca Pascal Sorlot.

O tom, že se společností AstraZeneca česká vláda jedná, informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí. Od různých společností má Česko nasmlouváno vakcíny pro několik milionů lidí. Více se dočtete ZDE.

Související obsah

Vakcína společnosti AstraZeneca dosahuje zatím nižší účinnosti, než dosáhly vakcíny společností Moderna s 95% účinností a Pfizer s 90% účinností. Na vakcíně se pracovalo také v Česku, vývoj byl ale zastaven po první fázi. Podle ministra zdravotnictví je to totiž v tuto chvíli vyhazováním peněz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz