Domácí

Osud lyžařské sezóny v Česku je stále nejistý, někde už i tak zasněžují

Alpské země pracují na společných pravidlech pro fungování lyžařských středisek v nadcházející sezóně. Italové chtějí areály otevřít až v lednu. Jak to bude vypadat na českých horách, se zatím neví. Přesto se lyžařské areály na otevření připravují. A někde už začali dokonce i zasněžovat.

Lanovky a vleky v celém Česku by se mohly rozjet ve 3. stupni protiepidemického systému. Alespoň takové informace mají provozovatelé lyžařských areálů. A to by mohlo nastat už v pondělí.

"Zimní střediska nejsou o třetím stupni. Zimní střediska a areály nás budou zajímat až před Vánoci, až bude sezóna. Skiareály by měly být ve speciálním modelu," říká vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Karel Havlíček se k epidemiologické situaci vyjádřil v Televizních novinách:

 

"My už bychom ta pravidla pro zahájení sezóny v lyžařských střediscích potřebovali znát, proto o nich intenzivně jednáme," vzkazuje ředitel Asociace horských středisek ČR Libor Knot. "Zatím máme informace, že by se skiareály mohly otevřít ve třetím stupni, což je dobrá zpráva," těší mluvčí Skiareálu Lipno Olgu Kneiflovou.

Lyžařská střediska se už připravují na sezónu:

Související obsah

Stále ani nejsou jasné pokyny pro provoz a taky se neví, kdo by měl třeba zajišťovat dozor nad dodržováním hygienických opatření. Přitom se ale může také stát, že se Česko inspiruje návrhem Itálie, kde chtějí střediska otevírat až po Novém roce.

"Itálie a Rakousko získaly velmi bolestnou zkušenost minulou zimu a já rozumím tomu, že nechtějí opakovat znovu stejné chyby," říká prezident České lékařské komory Milan Kubek. "My doufáme, že takový nápad nikdo pro Českou republiku mít nebude," vzkazuje Knot.

"Toto je v současné době v diskuzi, já si neumím představit, že by se Česká republika chovala v rozporu s tím, co doporučí ostatní členské země. Nejenom proto, že by to nebylo korektní, ale také proto, že by v tu chvíli do našich hor zamířili všichni, kteří nemohou do jiných. A to by nebylo dobře," zamýšlí se ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Podle Kubka by mohlo být receptem pro letošní lyžařskou sezónu to, jak se na hory jezdívalo v minulosti - tedy na jednodenní výlety.

Reportér Filip Pultar vyrazil do Krkonoš. Jak to tam momentálně vypadá, se podívejte v reportáži TV Nova:

pez, Karolína Pavlínová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz