Domácí

Nápor covidu polevuje, nemocnice se vracejí i k neakutním operacím

Některé nemocnice začínají po dlouhých týdnech provádět i neakutní operace. Umožňují to klesající počty covid pozitivních pacientů. Například ve Zlíně obnovili provoz urologie.

Na východě Moravy se už zase začíná operovat. Neakutní zákroky pozvolna obnovuje zlínská nemocnice. Po několikatýdenní pauze tak odsud zdravotníci odvážejí pacienty na operační sály.

Jako první se do běžného režimu vrací oddělení urologie. Ještě minulý týden tu přitom byla jedna z covidových stanic. Více než tři desítky lůžek už připravily sestřičky, zhruba desítku už obsadili pacienti.

"operujeme nádory, operujeme močové kameny, operujeme překážky v močových cestách, začínáme už obnovovati i dětskou operativu," vypočítává primář oddělení Michal Grepl.

"V nemocnicích Zlínského kraje je 264 covid pozitivních pacientů, 45 z nich je v intenzivní péči," doplňuje mluvčí krajských špitálů Egon Havrlant.

Související obsah

Na začátku listopadu přitom zdejší nemocnice měly skoro pět set covidových pacientů. Hrozil nedostatek lůžek, desítky nakažených proto zdravotníci převezli do jiných špitálů - třeba v Praze, Ostravě nebo Brně. Nejspíš už příští týden alespoň částečně ožijí operační sály v uherskohradišťské nemocnici. Velkou dezinfekci provedli hasiči i v olomoucké fakultní nemocnici.

"Jde o zařízení, které je schopné vyvíjet teplou mlhu a ta dekontaminuje veškeré zařízení dané místnosti," popsala čistící postup mluvčí hasičů Lucie Balážová.

I tam mají počty operací pomalu stoupat.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz