Domácí

PŘEHLED, kam Češi můžou do zahraničí! Do většiny států to bez testů nejde!

PŘEHLED, kam Češi můžou do zahraničí! Do většiny států to bez testů nejde!
Zdroj: Getty Images

Přísná protiepidemická opatření dolehla i na cestování. Přestože je počet destinací momentálně dost omezený, podle informací ministerstva zahraničních věcí (MZV) stále můžete na svátky vyrazit mimo Česko.

Při výběru destinace je podle ministerstva zahraničí třeba mířit hodně daleko od Česka. U nejbližších sousedů mají totiž Češi většinou dveře zavřené.

Slovensko

Na Slovensku aktuálně platí nouzový stav, který má skončit až 29. prosince. Pokud do země přece jen zamíříte, je povinné se prokázat negativním PCR testem na covid. Ten navíc nesmí být starší než 72 hodin. Kdo nebude mít test, čeká ho preventivní karanténa. Případné testování pak připadá v úvahu nejdřív pátý den od jejího začátku.

Musíte se také zaregistrovat na speciálním covidovém portálu určeném pro cestovatele z rizikových zemí. Tato nařízení neplatí pro ty, kteří na Slovensko cestují z Austrálie, Číny, Finska, Irska, Islandu, Japonska, Koreje, Norska, Nového Zélandu, Singapuru nebo Tchaj-wanu. Podrobně o tom informuje nová vyhláška slovenského ministerstva zdravotnictví.

 

Lidé, kteří mají na Slovensku příbuzné, za nimi mohou vyrazit pouze na 12 hodin, případně prokázat, že do země míří kvůli neodkladné péči o své blízké. Do země stále mohou řidiči nákladní, autobusové nebo železniční dopravy, pendleři a posádky zdravotnické i pohřební služby.

Polsko

V tomto případě platí omezení spíše z české strany, Polsko je cizincům otevřené bez omezení. Stále však platí povinnost nosit roušky, dodržovat rozestupy a hygienická opatření. Od 9. listopadu je Polsko na českém seznamu zemí s vysokým rizikem nákazy a před cestou do ČR tak musí občané vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.

Výjimku mají pouze pendleři a lidé, kteří do země vyrazili kvůli vážným zdravotním, rodinným či pracovním důvodům a zároveň tam nebyli déle než 24 hodin. Na testy nebo do karantény nemusí ani ti, kteří v Polsku za posledních 14 nestrávili více než 12 hodin.

Grafika shrnuje pravidla pro cestování do zemí jednotlivých stupňů rizikového semaforu:

Zdroj: mvcr.cz

Německo

Naši západní sousedé jsou od 16. listopadu na seznamu států s vysokým rizikem nákazy, Německo do stejné kategorie zařadilo Česko už v září. Hranice zůstávají otevřené, je ale třeba počítat s namátkovými policejními kontrolami. Země navíc zvažuje prodloužení restrikcí až do ledna.

Při návratu do Česka je povinná karanténa nebo PCR test, výjimku mají pouze ti, kteří v zemi nebyli déle než 12 hodin, pendleři a lidé, kteří do Německa mířili za lékařskou péčí, rodinou či prací a nebyli tam déle než 24 hodin. V Německu se mohou opatření lišit v rámci jednotlivých spolkových zemí.

Například do Saska se nově může pouze na 12 hodin a jen z nezbytných důvodů – výlety za nákupy jsou přímo zakázané. V Bavorsku je povinná desetidenní karanténa, kterou lze ukončit po pěti dnech negativním testem na covid. Pendleři se od středy nově nemusí nechávat pravidelně testovat.

Související obsah

Rakousko

Země zařadila Česko mezi rizikové státy už 31. října, na českém seznamu je od 9. listopadu. Při cestě z Česka do Rakouska i naopak je tak nezbytné předložit PCR test, který nesmí být starší než 72 hodin. Alternativou je preventivní karanténa a následný test do 48 hodin po vstupu.

Ti, kteří do země míří za rodinou, přeshraniční studenti a pendleři však mají výjimku. Povolený je také tranzit, ke kterému je však nezbytné vyplnit a podepsat formulář. Ten je dostupný v německé a anglické verzi.

Související obsah

Kam tedy Češi můžou vyrazit

Ministerstvo zdravotnictví vytvořilo seznam 17 zemí a jejich částí, které zařadilo mezi oblasti s nízkým nebo středním rizikem nákazy. Jde tedy o místa, kam mohou Češi vyrazit bez příjezdového formuláře, PCR testu nebo karantény.

Z evropských zemí mezi ně patří například Vatikán. Češi mohou s platností od 30. listopadu navštívit i Austrálii, Japonsko, Jižní Koreu, Nový Zéland, Singapur nebo Thajsko.

Mezi oranžové země, kam je rovněž možné vyrazit, patří Dánsko, Finsko, Irsko, Island a Norsko. Od pondělí je oranžový také Kypr a španělské Baleáry. Navštívit je možné také portugalskou Madeiru nebo Azorské ostrovy. Cestující z Česka mohou vyrazit i na Kanárské ostrovy, které patří Španělsku.

Při příjezdu z těchto zemí není třeba žádný formulář ani PCR test. Ten musí podstoupit pouze cizinci, kteří míří do Česka kvůli práci nebo studiu. Na české občany se povinnost nevztahuje.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz