Koronavirus

Vše je jinak! 5000 k důchodu lidé nedostanou, kdy jim tedy přijdou?

Vše je jinak! 5000 k důchodu lidé nedostanou, kdy jim tedy přijdou?
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Důchodci se letos před Vánocemi můžou těšit na mimořádný příspěvek, tzv. rouškovné. Pět tisíc korun navíc ale nakonec nedostanou ke svému důchodu, jak bylo původně slíbeno, ale přijde jim zvlášť.

Na příspěvek 5000 korun se může těšit téměř 2,9 milionů lidí. "Příspěvek pomůže 2,4 milionům starobních důchodců, více než 400 tisícům invalidních důchodců, 24 tisícům vdovců a vdov a téměř 33 tisícům sirotků," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).


O peníze není potřeba žádat, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) příspěvek rozešle sama.

Nepošle ho ale společně s důchodem, jak bylo nejdříve oznámeno. "Je to zvláštní sazba, která jde mimo důchod," uvedl Svatopluk Jedlička z oddělení komunikace ČSSZ.

Související obsah

Příspěvek se bude vyplácet postupně od 1. prosince. Poslední lidé by měli mít peníze 15. prosince. Rouškovné lidé dostanou na stejný účet nebo adresu, na kterou jim běžně chodí důchod.

Peníze navíc nemůže zabavit exekutor a nevztahuje se na něj daň z příjmu.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v úterý uvedla, že peníze již ministerstvo poslalo. "Podepsáno. Peníze na výplatu jednorázového příspěvku 5 000 Kč pro důchodce jsou na cestě," uvedla ministryně.

Co si o rouškovném myslí lidé, jsme se ptali v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz