Domácí

Někde bonusy, jinde propouštění. Co plánují velcí zaměstnavatelé

Někde bonusy, jinde propouštění. Co plánují velcí zaměstnavatelé
Zdroj: TN.cz

Pandemie koronaviru výrazně ovlivňuje trh práce. Některé podniky musely sáhnout k zásadnímu opatření a začaly rušit pracovní místa. Například Česká pošta oznámila zrušení přes 2000 míst. Jedny z největších českých podniků zatím propouštění v souvislosti s koronavirem neoznámily, zaměstnanci si někde na konci roku i polepší.

Dopad koronaviru je na Českou poštu podle jejího ředitele Romana Knapa velmi negativní. Podnik stálo zajištění služeb během pandemie 750 milionů korun navíc, těžkou situaci se rozhodl řešit rušením míst a propouštěním. Podle ministra vnitra se nejedná o masivní propouštění.

Většina velkých českých podniků zatím odolává koronaviru bez nutnosti propouštět své zaměstnance. "Společnost ŠKODA AUTO v letošním roce v souvislosti s koronavirovou pandemií nepropouštěla a i nadále je prioritou automobilky udržet v této době všechny zaměstnance na palubě," uvedla mluvčí společnosti Kamila Biddle.

Společnost navíc po vyjednávání s odborovou organizací KOVO uzavřela dohodu o vyplacení jednorázové prémie. Zaměstnanci obdrží bonus ve výši 4000 korun společně s listopadovou mzdou spolu s výplatou druhé části zaručeného bonusu.

"Výsledkem dohody jsou dále úpravy celé řady benefitů pro zaměstnance, například navýšení finanční příspěvku při narození dítěte, zvýšení příspěvku zaměstnavatele na doplňkové penzijní spoření od 1.1.2021 na 1 350 Kč měsíčně a od 1.4.2021 o dalších 50 Kč na 1 400 Kč měsíčně, navýšení dotace na hlavní jídlo, možnost požádání o vyšší zápůjčku na modernizaci a rekonstrukci svého bydlení, lepší podmínky u zápůjček na koupi nových i ojetých vozů a další," doplnila Biddle.

Koncern Agrofert, který sdružuje více než 200 dceřiných firem, ve většině společností nezaznamenal žásadní vliv na výrobu a hospodářský výsledek. V každé společnosti je situace trochu jiná, od toho se pak odráží i odměny. Tam, kde to situace dovolí, budou vyplaceny standardní odměny, jako je běžné v jiných letech.

"V přímé souvislostí s pandemií koronaviru jsme nemuseli nikoho propustit a ani žádné propouštění neplánujeme," sdělil tiskový mluvčí koncernu Agrofert Karel Hanzelka.

Související obsah

ČEZ speciální bonusy kvůli covid-19 nechystá. Mnoho společností musí kvůli současné situaci propouštět zaměstnance, to se ale skupiny ČEZ netýká. "Jako stabilní subjekt dáváme jistotu svým zaměstnancům a nepřipravujme žádné snižování pracovníků," potvrdil mluvčí Ladislav Kříž.

České dráhy chystají organizační změny. "V souvislosti s dopady koronaviru dochází k organizační změně z důvodu reorganizace řídících procesů, jejichž cílem je posílit a centralizovat tyto procesy napříč společností s důrazem na naplnění strategických oblastí - digitalizaci, robotizaci a optimalizaci procesů a pracovních postupů. V rámci této organizační změny odpadají zcela nebo částečně některé pracovní činnosti, a dojde tak ke snížení počtu zaměstnanců primárně v administrativě. Řádově půjde o několik desítek osob z cca 15 tisíc našich zaměstnanců," vysvětlila mluvčí Gabriela Novotná.

Jasno mají Třinecké železárny. "V souvislosti s pandemií koronaviru určitě propouštění nechystáme. Třinecké železárny letos také plní všechny závazky a ujednání vyplývající z kolektivní smlouvy co se týče odměňování zaměstnanců," informovala mluvčí skupiny Třinecké železárny – Moravia Steel Petra Macková Jurásková.

Související obsah

V souvislosti s koronavirem se nechystá propouštět ani Dopravní podnik hlavního města Prahy. "Redukci pracovních míst v DPP v této chvíli nepřipravujeme," potvrdila mluvčí Aneta Řehková s tím, že společnost plánuje pouze bonusy, které vyplývají z platné kolektivní smlouvy.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz