Koronavirus

Vousy mohou snížit účinnost roušek či respirátorů, varují experti

Vousy mohou snížit účinnost roušek či respirátorů, varují experti
Zdroj: Profimedia

V souvislosti s koronavirem se mění spoustu zažitých pohledů, lidé se zaměřují na věci, kterých si dříve příliš nevšímali. Pozornost strhávají v době šíření koronaviru i vousy. Lidé se mnohdy ptají, jaký má porost na tváři vliv na šíření koronaviru.

S příchodem koronaviru se změnila denní rutina mnoha lidí. Někteří se v karanténě přestali holit a nechali si narůst vousy. Mnoho lidí ale zajímá, jaký vliv to může mít na šíření koronaviru.

"Samotná přítomnost vousů jako takových vás nevystavuje většímu riziku nákazy," sdělil NPR specialista na infekční choroby Univerzity Johnse Hopkinse Amesh Adalja. "Ale plnovous může snížit účinnost roušky," míní.

Vousy mohou podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v některých případech ovlivňovat funkci respirátorů, které těsně dosedají na obličej. Důvod je jednoduchý, vzduch se snaží najít nejsnazší cestu z respirátoru, což mu umožní právě mezery, které způsobí trčící vousy.

Související obsah

Je tedy jasné, že ne všechny styly vousů respirátorům vadí. Například knír je v pořádku, pokud nepřesahuje mimo respirátor. CDC nicméně řeší práci v respirátorech, které musí těsně sednout na obličej. 

Další často kladenou otázkou je, jestli se nemohou ve vousech množit škodlivé bakterie. "Pokud jste někdo, kdo vystupuje na veřejnosti, řekl bych, že musíte být velmi pečlivý ohledně hygieny vousů," doporučuje Adalja.

Typy vhodných a nevhodných stylů vousů do respirátoru podle CDC:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz