Domácí

Místo štěněte vybílený účet. Pozor na internetové podvodníky!

Místo štěněte vybílený účet. Pozor na internetové podvodníky!
Zdroj: Getty Images

Nákupy přes internet v poslední době hrají prim nejen kvůli pandemii koronaviru. Mezi seriózními nabídkami se však objevují i podvodní inzerenti, kteří nabízejí vše od elektroniky po psy a kočky. Jednomu z nich naletěl také muž z Třebíčska. Namísto získání avizovaného štěněte přišel o 200 tisíc.

Vše podle informací policie začalo už na jaře, kdy si muž z Třebíčska na internetovém portálu všiml inzerátu s nabídkou štěněte rasy Jack Russell.

"Podvodník chtěl pouze peníze související s přepravou zvířete ze sousední země. Po e-mailové komunikaci uhradil zájemce několik tisíc korun, přesto se ve stanovený termín štěněte nedočkal. Naopak přišel požadavek na další platbu, a to za veterinární kontrolu," popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Sotva zaplatil jedny domnělé poplatky, původce inzerátu požadoval platbu za převoz zvířete a další poplatky. Když s platbou zaváhal, podvodník ho měl podle policie výhrůžkami a nátlakem přimět poslat další peníze.

 

Komunikovali spolu přímo i přes různé prostředníky až do října. Částka za štěně, které nikdy nedorazilo, se vyšplhala na 200 tisíc korun. Teprve tehdy se podvedený muž obrátil na muže zákona.

"Po přijetí trestního oznámení začali případ prověřovat policisté. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu, za který lze uložit trest odnětí svobody až na pět let," dodala Kroutilová s tím, že policisté opakovaně apelují na občany, aby byli při nákupech přes internet opatrní.

Související obsah

Pozor na výběr e-shopu, ověřte si jeho spolehlivost

"Zaměřte se na úroveň webových stránek, jejich jazykovou úroveň, ale také na obchodní podmínky a kontaktní údaje. Název domény můžete ověřit také v seznamu rizikových e-shopů, který na svých webových stránkách zveřejňuje Česká obchodní inspekce," radí policejní mluvčí Eva Prachařová.

Pomůže také projít hodnocení zákazníků – i tady je ale třeba obezřetnost. I mezi zdánlivě spokojenými zákazníky se mohou ukrývat podvodníci. Varující může být i podezřele nízká cena zboží.

Související obsah

Pozor při platbě objednávky

Při prvním nákupu na e-shopu, který neznáte, je nejbezpečnější platit na dobírku. Při online platbách dejte pozor, jestli vše probíhá na zabezpečených protokolech (https, tls/ssl) a jestli vás stránka přesměrovává na bezpečnou platební bránu. Informace o své platební kartě s nikým nesdílejte a jakékoli výzvy o zaslání jejího skenu nebo osobních dokladů ignorujte.

Pozor dejte také v případě, že vám podobné zprávy přijdou od České pošty nebo vaší banky. Ani jedna z institucí nebude nikdy podobné potvrzení vyžadovat a jedná se téměř s jistotou o phishing.

Související obsah

Při doručení objednávku zkontrolujte

"Pokud po otevření balíčku zjistíte, že jste naletěli podvodníkovi, okamžitě jednejte a kontaktujte Policii České republiky. Policisté mohou zajistit hotovost, kterou jste předali na poště nebo obdobném výdejním místě nebo doručovateli. Kroky k zadržení transakce lze v těchto případech provést i v případě online platby," doporučuje Prachařová.

Některé banky zadrží platbu i v případě, že ji o podvodu informuje klient. Je třeba konat co nejrychleji – jakékoli zdržení znamená hrozbu, že se vám vaše peníze už nevrátí.

Související obsah

Při pohybu v online prostředí je dle policie obecně třeba chránit své přístupové údaje před zneužitím – měnit hesla, aktualizovat antivirovou ochranu. Důležité také je si v případě toho, že se stanete obětí podvodu, nenechávat věc pro sebe – mlčení může dát podvodníkovi šanci mezitím oklamat někoho dalšího.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz