Zahraničí

Dítě se narodilo s imunitou na covid-19. Virus se u něj ale nepotvrdil

Dítě se narodilo s imunitou na covid-19. Virus se u něj ale nepotvrdil
Zdroj: Profimedia

Ojedinělým případem narození dítěte s aktivními protilátkami vůči koronaviru se začali zabývat vědci. Žena ze Singapuru totiž v těhotenství covidem-19 onemocněla, začátkem listopadu se jí poté narodilo zdravé miminko s aktivní imunitou proti viru.

Celine Ng-Chan ze Signapuru se virem nakazila spolu s dalšími členy své rodiny v březnu na dovolené v Evropě. "Jednatřicetiletá žena strávila s koronavirem v nemocnici dva a půl týdne,“ píše SkyNews.


I když těhotná onemocněla v prvním trimestru, kdy se jedná o velice nestabilní fázi těhotenství, syna porodila bez jakýchkoli komplikací. "Moje těhotenství i porod proběhly hladce. Jsem šťastná, že jsem Aldrina porodila bez problémů a je zdravý,“ řekla Ng-Chan.

Související obsah


Dítě je však nejen zdravé, ale také disponuje imunitou vůči koronaviru, přestože se u něj virus nepotvrdil. Podle ošetřujícího lékaře si matka během nemoci vytvořila protilátky, které se poté přenesly na samotný plod. Žena tak přišla tímto způsobem o svou imunitu vůči covidu-19.

"Nevíme, zda přítomnost těchto protilátek u dítěte potvrzuje, že se koronavirem nemůže vůbec nakazit, nebo jak dlouho si ochranu udrží,“ informoval vedoucí singapurské gynekologie Tan Hak Koon.


Odborníci se proto začali tímto případem intenzivněji zabývat a snaží se zjistit, jaký vliv má covid-19 na plod. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se dosud aktivní virus nikdy nenašel v žádných vzorcích tekutin kolem dítěte ani v mateřském mléce matky.

Související obsah


Přesto se však experti obávají, že ženy v těhotenství mají těžší průběh onemocnění. Zatím však není jasné, zda mohou rodičky na své dítě koronavirus přenést.

V době pandemie platí pro porodnice přísnější opatření. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz