Koronavirus

Praktičtí lékaři vydali návod pro domácí léčbu covid-19! MANUÁL

Praktičtí lékaři vydali návod pro domácí léčbu covid-19! MANUÁL
Zdroj: Getty Images

Čaj s medem, Priessnitzovy obklady nebo inhalace solných roztoků. To jsou jen některé z rad proti nemoci covid-19, které sepsala Společnost všeobecného lékařství.

Mezi doporučenými postupy domácího boje s koronavirem jsou možnosti přírodní i chemické. Důležité je ovšem zmínit, že doma lidé neléčí přímo nemoc covid-19, ale jen její příznaky. Léčba by proto měla být úměrná intenzitě a závažnosti jednotlivého případu.


"Hovoříme o nejlepší obvyklé léčbě zahrnující režimová doporučení a léčebné prostředky, které nejrychleji vedou k úlevě a návratu pacienta k jeho běžným aktivitám," stojí v dokumentu, který zveřejnila Společnost všeobecného lékařství jako návod pro praktické lékaře, jak léčit lidi s covidem.


Režim

Základní režimová opatření zahrnují klidový režim po stránce fyzické i psychické a dostatek tekutin, nejlépe vody nebo čaje. "Ve srovnávacích studiích velmi dobře vychází podávání čaje s medem," uvádí autoři dokumentu.

Zábaly a obklady

Při vysoké horečce doporučují lékaři zábaly nebo potní procedury. Při bolestech v krku tzv. Priessnitzovy obklady. K uvolnění dýchacích cest zase radí inhalaci solných a eukalyptových roztoků.


Léky

Pokud nezaberou přírodní cesty, tak lékaři doporučují i některé léky. "V medikamentózní léčbě se uplatňují především antipyretika a analgetika, dnes nejčastěji na bázi paracetamolu nebo ibuprofenu," radí lékaři.

Související obsah


Na suchý a dráždivý kašel doporučují volně prodejná antitusika, která obsahují dextromorphan, butamirát nebo dropropizin. "Nejúčinnější látkou, používanou v léčbě suchého dráždivého kašle, je kodein," uvádí dokument.


Ke snížení pocitu ucpání nosu a nosní sekrece by měli lékaři ordinovat antihistaminika nebo lokální dekongestiva.

 
Pokud by se stav nemocného nelepšil, tak doporučují lékaři osobní návštěvu v ordinaci. "Protahovaný průběh, vysoké horečky, změna charakteru kašle nebo dušnost patří mezi příznaky, které mohou svědčit pro bakteriální superinfekci, vyžadují prezenční posouzení a obvykle podání antibiotik," radí lékaři. 

Covid škodí i těm, kteří ho nemají:

Kompletní manuál najdete zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz