Homeoffice

Zaměstnanci na homeofficu v ohrožení! Útočí na ně hackeři

Zaměstnanci na homeofficu v ohrožení! Útočí na ně hackeři
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Kvůli koronaviru pracuje mnoho zaměstnanců z pohodlí svého domova a právě toho využívají hackeři, kteří se podvodnými telefonáty snaží z obětí vylákat citlivá data. Nejčastěji pak útočníci tyto informace využívají ke krádeži financí a šíření nebezpečných virů.

Vishing je hlasový phishing a jedná se o telefonní podvody, které se snaží z obětí vylákat citlivá data. Během telefonního hovoru útočníci napodobují zástupce společnosti, často z finančního, nebo právního oddělení. Využívají důmyslně propracované sociální inženýrství, aby přiměli oběti sdílet přihlašovací údaje nebo bankovní informace. Před podvodnými telefonáty varuje přední světový poskytovatel kyberbezpečnostních řešení Check Point Software Technologies Ltd.

"Vishingové útoky patří k největším kybernetickým hrozbám, kterým zaměstnanci při práci z domova čelí. Kyberzločinci využívají informace ze sociálních sítí, takže může být složité poznat, co je skutečné a co podvod." říká Peter Kovalčík, regionální ředitel Security Engineering ve společnosti Check Point.

Související obsah

Za útoky z velké části stojí jednotlivci, nebo malé kyberzločinecké skupiny. Existují však také vládami podporované skupiny, jako jsou íránská Charming Kitten nebo severokorejská skupina Lazarus.

 

Přes proškoleného operátora se důmyslně snaží pomocí vishingu přimět zaměstnance ke spuštění škodlivého souboru. Takové útoky často začínají telefonátem obchodnímu manažerovi a projevením zájmu stát se zákazníkem vytipované organizace. 

A odborníci také radí, jak se před takovými útoky bránit. Nikdy byste neměli sdílet důvěrné informace, ani platební údaje přes telefon a už vůbec ne, pokud si nejste jistí, s kým mluvíte. Buďte obezřetní při jakýchkoliv bankovních převodech a nikdy neposílejte peníze jen na základě telefonátu. A ve finále, nestyďte se hovor zavěsit. Pokud telefonát vypadá podezřele, není na tom nic neslušného.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz