Koronavirus

Vláda schválila řadu klíčových novinek pro boj s koronavirem

Vláda v pátek schválila řadu klíčových novinek pro boj s koronavirem. Vyhlásila aktivování zahraniční pomoci či pracovní povinnost studentů v nemocnicích. Ministři se zabývali také prací z domova a testováním zaměstnanců.

Česko schválilo novinky pro boj s koronavirem:

- aktivování zahraniční pomoci

- povinná pracovní povinnost studentů v nemocnicích

- zaměstnanci, kteří jsou minimálně 14 dní naočkováni druhou dávkou vakcíny, se nemusí testovat každých pět dní

- povinné testování státních zaměstnanců

Epidemická situace v Česku je i nadále kritická. Česká republika proto v reakci na současnou situaci v nemocnicích a nedostatek lůžek intenzivní péče aktivovala zahraniční pomoc. S žádostí o pomoc s umístěním pacientů oslovila Německo, Švýcarsko a Polsko, a to minimálně v rozsahu řádu desítek pacientů.

Související obsah

"I přes maximální možné navyšování lůžek, maximální využívání veškerého dostupného zdravotnického personálu a enormní snahu všech zdravotníků se nemocnice dostaly na samou hranici svých dostupných kapacit lůžkové intenzivní péče. Nemocnice v některých krajích své maximální kapacity již vyčerpaly a nejsou dále schopny bez pomoci jiných zařízení zajistit pacientům adekvátní péči, ani přijímat nové pacienty," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Vláda v pátek schválila také pracovní povinnost studentů v nemocnicích. Týkat by se měla posledních dvou ročníků středních škol, mediků a některých studentů nelékařských oborů. Povinnost platí od 8. března.

Vláda aktivovala zahraniční pomoc:

Ministři schválili také to, že zaměstnanci, kteří jsou očkovaní a mají minimálně 14 dní po aplikaci 2. dávky, se nemusí testovat pravidelně každých 5 dní.

"Je faktem to, že samotesty se dodávají každým dnem. Aktuálně je schváleno více než 60 dodavatelů. V příštím týdnu by mělo testů být mnohem více," uvedl vicepremier Karel Havlíček (za ANO) a zároveň informoval, že došlo také ke schválení povinného testování státních zaměstnanců od 10. března. Od 17. března pak nebudou moci na pracoviště vstoupit zaměstanci, kteří nemají provedený test.

Vláda se na pátečním mimořádném jednání zabývala také možností nařízené práce na dálku. Původně chtěla homeoffice nařídit povinně. Premiér Andrej Babiš (ANO) však na tiskové konferenci uvedl, že doufá, že ho zaměstnavatelé zavedou sami od sebe.

Celou tiskovou konferenci sledujte ZDE:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz