Domácí

Epidemiologové se shodují: Nárůst nakažených zkreslují nízká čísla

Epidemiologové se shodují: Nárůst nakažených zkreslují nízká čísla
Zdroj: TV Nova

Za současným zvyšováním denních přírůstků onemocnění covid-19 nemusí být neukázněnost lidí po čtvrtečním rozvolnění restriktivních opatření vlády. Shodují se na tom epidemiologové, které oslovila redakce TN.cz. Také Ladislav Dušek, šéf zdravotnických statistiků, potvrdil, že důsledky nezodpovědného chování lidí se s ohledem na inkubační dobu mohou projevit nejdříve sedm dnů po rizikovém kontaktu.

Proč po mírném poklesu začal denní přírůstek počtu nemocných covid-19 během víkendu opět stoupat, může mít jednoduché vysvětlení. A tím je fakt, že nyní denně přibývá výrazně méně pozitivně testovaných, než tomu bylo na vrcholu pandemie. Teď čísla klesla na jednotky tisíc případů, proto jsou  výkyvy víc patrné. Ovlivní je jakékoli lokální ohnisko. "Každých třeba padesát případů navíc je pak víc vidět,“ říká Hana Tkadlecová z Očkovacího centra Zlín.

Související obsah

Rozvolňování opatření, které vláda zahájila od čtvrtka 3. prosince, se podle lékařky ještě nemohlo na statistikách projevit. "Současný vzestup čísel rozhodně není dán rozvolněním minulý čtvrtek, ten se na něm ještě nemohl podílet,“ zdůraznila lékařka. Očekává, že v příštích týdnech budeme svědky opakovaného kolísání denních přírůstků, aniž by to mělo nějakou zjevnou příčinu.

Související obsah

  

Podle Hany Tkadlecové výsledky zkresluje to, že statistikové do nich začali započítávat i lidi pozitivně testované antigenními testy. Ty začal stát používat zejména v domovech pro seniory. "Po širším zavedení antigenních testů se s relativním ´zhoršením´ situace jistě dalo počítat,“ říká epidemiolog Tkadlecová. 

Související obsah

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli kritizoval neukázněné lidi, kteří ignorují zákazy platné i po zmírnění restrikcí. Právě oni podle něj přispěli k tomu, že denní přírůstky nakažených jdou znovu nahoru. Opřel se hlavně do lidí, kteří větším množství zaplnili Staroměstské náměstí v Praze. Podle Andreje Babiše tam bylo v jednu chvíli kolem tisíce lidí. "Zajímalo by mě, kdo povolil prodej langošů a trdelníků na Staromáku,“ komentoval Babiš víkend v metropoli.

Související obsah

"Premiér Babiš opět kritizuje Pražany. Prý přes víkend zkazili ostatním Vánoce. Zapomíná, že inkubační doba covidu je asi týden. Zhoršení situace tak s uplynulým víkendem nemá nic společného,“ reagoval primátor Prahy Zdeněk Hřib, který je původním povoláním lékař.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz