Koronavirus

Zavření škol byla velká chyba, škod je víc než přínosů, zní z OSN

Zavření škol byla velká chyba, škod je víc než přínosů, zní z OSN
Zdroj: Profimedia

Plošnému zavření škol se během druhé vlny nevyhlo ani Česko. Dětský fond Organizace spojených národů (OSN) teď vyzval, aby k tomu státy v boji s koronavirovou pandemií nepřistupovaly. Znemožnění prezenčního vzdělávání může podle odborníků napáchat víc škod než užitku. Na začátku prosince nemohlo do školy kvůli jejich uzavření 320 milionů dětí.

Státy by podle dětské organizace UNICEF neměly v pandemií covidu-19 bojovat uzavíráním škol. "Je nabíledni, co jsme se běhenm covidových časů dozvěděli o školství: přínosy otevřených škol jsou mnohem vyšší než cena za jejich uzavření," prohlásil v úterý její předseda pro vzdělávání Robert Jenkins.

"Celostátnímu uzavírání škol by se měly vlády vyvarovat za každou cenu," doplnil rozhodně.

Zavřené školy prý nepomohly snižovat šíření nákazy koronavirem, ale jednoznačně způsobily rozklad systému, který dětem poskytuje podporu, stravu, bezpečí a samozřejmě vzdělání. Místo prodlužování jejich zavření mají vlády urychleně začít pracovat na znovuotevření a vytvoření bezpečných podmínek ve třídách.

Související obsah

"Důkazy ukazují, že školy nejsou hlavním zdrojem šíření nákazy této pandemie. Přesto stále vidíme alarmující trend, vlády znovu přistupují k uzavření škol jako k první možnosti namísto poslední. Děti kvůli tomu trpí psychicky, jsou v menším bezpečí a má to i dopady na úroveň jejich vzdělávání," pokračoval Jenkins.

Zatímco v říjnu se školy ve velkém otevíraly, během listopadu se zase uzavíraly. UNICEF celosvětově zaznamenal 38procentní nárůst zavřených škol. Data má ze 191 zemí. Na začátku prosince nechodilo do škol kvůli protiepidemickým opatřením na 320 milionů dětí. 

Související obsah

Také v Česku se kvůli druhé vlně uzavřely školy. Země je momentálně ve třetím stupni systému PES. V lavicích jsou tak zpátky děti z prvního stupně základních škol a žáci devátých ročníků, zbytek druhého stupně a nižší stupeň víceletých gymnázií je rozdělen na polovinu a střídá se po týdnu. Rotační prezenční výuka probíhá i na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách.

Žáci středních škol se vrátili do škol, podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz