Domácí

Nouzový stav v Česku potrvá do 23. prosince, schválila Sněmovna

Česko bude mít nouzový stav do 23. prosince. Návrh komunistů odsouhlasila Poslanecká sněmovna, s vládním požadavkem prodloužit stav nouze o 30 dní do 11. ledna nesouhlasila. Hlasování předcházela několikahodinová diskuse, během které opozice tvrdě kritizovala kabinet Andreje Babiše (ANO).

Nouzový stav potrvá do 23. prosince, schválila ve středu Poslanecká sněmovna. Vláda žádala o dalších 30 dní, opozice ale s takovou délkou většinou nesouhlasila.

Premiér Babiš nouzový stav od začátku hájil. "Ten nouzový stav působí na lidi možná skličujícím způsobem, já bych to spíš nazval stav pomoci. Nikdo z občanů ani nikdo z nás po tomto nouzovém stavu netoužíme. Jediným finálním řešením je vakcína. Do té doby musíme zabránit, aby se počet nakažených neřízeně zvyšoval," vysvětloval předseda vlády.

"Potřebujeme to hlavně proto, aby vojáci a hasiči nám pomáhali při plnění krizových opatření. Lidé si to spojují s represemi, ale tak to určitě není. Děláme to, abychom zachránili jejich životy," dodal Babiš.

Související obsah

"Opatření před rozvolněním pravděpodobně nebyla všemi dodržována. Není to prosím kritika, je to konstatování skutečnosti," zopakoval v dolní komoře ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj je nezbytné nouzový stav prodloužit. "Nežádáme o to svévolně, ale podle dat o epidemii," řekl.

Opozice vládu tvrdě kritizovala a návrh na prodloužení o 30 dní nepodpořila. "Chtěli jsme, abyste zavedli jednoduchý odškodňovací mechanismus pro uzavřené podniky, abyste odpustili odvody za celou dobu platnosti restrikcí. Provedeno to bylo jen za část celé krize," řekla poslankyně Olga Richterová (Piráti). Ta upozornila, že zná i podnikatele, který se kvůli epidemické situace oběsil. "Vláda si nezaslouží už ani den nouzového stavu. Neumí se poučit ze svých chyb. Nemáme absolutní důvěru, že umíte situaci zvládnout," dodala Richterová.

Předsedovi ODS Petru Fialovi vadí změny v protiepidemickém systému PES. "Nejdřív přestal platit ve školství, pak přišel i nějaký mezipes. Není to srozumitelné pro občany," kritizoval.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že už druhý ministr musí mít kvůli výhrůžkám ochranku. Vládě je prý přisuzována "až kriminální odpovědnost". Nechápe jednání o stavu nouze každé dva týdny. "Udělali jste z toho fetiš. Mám zprávy od spoluobčanů, které jste přesvědčili o tom, že konec nouzového stavu ukončí epidemii. Tohle si ti lidé myslí. Když skončí nouzový stav předčasně, bude to průšvih takového rozměru, že může zastínit i ty měsíce, které jsou za námi a rozhodně lehké nebyly," opřel se Hamáček do opozice.

Související obsah

Lidovci navrhovali prodloužení nouzového jen do 18. prosince, a za podmínky, že by se kompenzační bonus pro OSVČ zvýšil na 20 tisíc korun. 

Už dopoledne proběhly tiskové konference jednotlivých poslaneckých klubů a také ANTICOVID týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Ten se rozhodl přepracovat systém PES.

V aktualizovaném systému by například vznikl nultý stupeň, pro první tři stupně by zároveň nebyl potřeba nouzový stav. Tento návrh chce poskytnout ministrovi zdravotnictví. Přepracovaný systém PES najdete zde:

ANTICOVID tým KDU-ČSL, ODS a TOP 09 představil nový systém PES

Typ souboru: pdf

Na celou tiskovou konferenci zástupců ANTICOVID týmu se můžete podívat zde:

Následovala společná tisková konference předsedů ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Petr Fiala (ODS) uvedl, že strany intenzivně pracují na vzájemné spolupráci v rámci jejich společné koalice, představil novou kampaň, jejíž hlavním motivem je slovo "spolu". Marián Jurečka (KDU-ČSL) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) následně rozvedli, jak by měla vzájemná spolupráce vypadat.

Na tiskovou konferenci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se můžete podívat zde:

Tisková konference poslaneckého klubu ČSSD začala v poledne. Podle předsedy Jana Hamáčka se od doby, kdy naposledy vláda žádala o prodloužení, co se týče potřeby nouzového stavu, téměř nic nezměnilo. Hamáček ty, kteří volají proti prodlužování nouzového stavu, považuje za pokrytce nebo šílence. Předseda také varoval, že po zrušení bezpečnostních opatření, která fungují jen za nouzového stavu, by došlo k výraznému zhoršení celé situace.

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci uvedl, že hnutí SPD nepodpoří prodloužení nouzového stavu, také uvedl, že hnutí nepodporuje novelu zákona. Důvod je podle něj jednoduchým, vláda měla dostatek času, aby upravila zákon o ochraně veřejného zdraví tak, aby mohla vláda vyhlašovat příslušná opatření bez nutnosti nouzového stavu.

Související obsah

Na tiskové konferenci Pirátů předseda Ivan Bartoš uvedl, že vláda žongluje s osudem lidí a ignoruje návrhy a usnesení Sněmovny. Piráti jsou ochotni o prodloužení stavu jednat, vláda by se ale musela zavázat k řešení některých problémů, pokud je řešit nehodlá, Piráti nemohou prodloužení o 30 dnů podpořit.

Na tiskovou konferenci Pirátů se můžete podívat zde:

Bartoš později ve Sněmovně podotkl, že by měla vláda postupovat tak, aby lidé neměli strach chodit do práce, když potřebují vydělávat peníze. "Jsme 68. den v nouzovém stavu. Další prodloužení by znamenalo, že ho budeme mít téměř 100 dní. Věřím, že žijeme ve státě, kde si lidé věří a hlavně politici věří ve společnost," prohlásil pirátský předseda.

Předseda STAN Vít Rakušan uvedl, že by vláda měla lépe komunikovat a vyplnit nouzový stav. Jinak se jedná pouze o prázdný obal. Pro 30 dnů bez toho, aby se vláda hlásila k vlastním úkolům, hlasovat STAN nebude. Uvedl také, že novelu v současné podobě nepodpoří, hnutí připravilo úpravu.

Komunistická strana navrhla prodloužení nouzového stavu do 23. prosince, tento termín Sněmovna nakonec schválila. Předseda KSČM Vojtěch Filip to zdůvodnil tím, že je ještě brzy na vyhodnocení čtvrtečního rozvolňování, je tedy třeba nouzový stav prodloužit, aby se dalo rozvolňování pořádně vyhodnotit.

Na prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní v Poslanecké sněmovně nepanovala shoda od začátku. Už v předchozích případech, kdy vláda v rámci druhé vlny koronaviru žádala o prodloužení, jí poslanci vyhověli jen částečně.

"Pokud máme ta opatření, která se ukázala, že fungují, protože srazila ty denní nárůsty z 16 tisíc případů na nějakých 4200, tak je potřeba v těch opatřeních pokračovat. No a ona mohou pokračovat jen za předpokladu, že bude platit nouzový stav. Pokud někdo prohlašuje, že pro nouzový stav hlasovat nebude, tak de facto říká, že odmítá pokračovat v těch opatřeních," uvedl po úterním setkání s prezidentem ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Zároveň varoval, že jediným bezpečnostním opatřením, které by po ukončení nouzového stavu platilo, by bylo nošení roušek, protože je vyhlášeno na základě zákona o ochraně veřejného zdraví.

Související obsah

Poslanci mají kromě souhlasu s prodloužením nouzového stavu řešit také vládní návrh zákona, podle kterého by mohli policisté a strážníci ukládat mnohem vyšší pokuty za porušování bezpečnostních opatření. Sankce by tak mohly vystoupat až k 50 tisícům.

Novela zároveň stanovuje podnikatelům a firmám povinnost dodržovat bezpečnostní opatření, v případě porušení by jim hrozila pokuta až do dvou milionů. Aktuálně v zákoně taková pasáž chybí.

Koronavirus řešili poslanci i minulý pátek. Více v reportáži

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz