Zahraničí

Vakcína není bezpečná pro všechny. Úřad vydal varování pro alergiky

Vakcína není bezpečná pro všechny. Úřad vydal varování pro alergiky
Zdroj: TV Nova

Britská Národní zdravotní služba vydala varování, ve kterém nedoporučuje vakcínu Pfizer a BioNTech pro silné alergiky. Upozornění přichází den poté, co po očkování dva lidé prodělali alergickou reakci.

Ve Velké Británii v úterý odstartoval masivní očkovací program proti covidu-19. Ve středu ale Národní zdravotní služba oznámila, že každý, kdo trpí silnými alergickými reakcemi, by v současností vakcínu od společností Pfizer a BioNTech dostat neměl. 

Dva zaměstnanci Národní zdravotní služby totiž v úterý podle britského deníku The Guardian prodělali alergickou reakci poté, co podstoupili očkování proti covidu.

Dle doporučení úřadu tak každý, kdo půjde na očkování, bude dotázán na historii alergických reakcí. Varování platí pro silné alergiky, tedy lidi, kteří mají vážné a život ohrožující alergické reakce na léky, potraviny nebo právě vakcíny, popřípadě u sebe nosí adreanalinový autoinjektor.

Související obsah

Podle profesora a ředitele Národní zdravotní služby Stephena Powise je u nových vakcín poměrně běžné, že se nedoporučuje její aplikace u silných alergiků.

Oba zaměstnanci s alergickou reakcí by podle něj měli být v pořádku. "Zotavují se dobře," uvedl. Krátce po podání vakcíny se u obou objevily příznaky anafylaktického šoku a potřebovali lékařskou pomoc.

Související obsah

Oba v minulosti prodělali závažné alergické reakce. Dokonce u sebe nosili adrenalinový autoinjektor, který by u sebe měli mít právě lidé, kteří mají zkušenost s anafylaktickým šokem, tedy vážnou alergickou reakcí.

Pfizer je jednou ze dvou společností, které čekají na registraci vakcíny proti covidu-19 v Evropské unii. Pokud ji Evropská agentura pro léčivé přípravky schválí, bude k dispozici i v České republice. Nedojde k tomu však dříve než 29. prosince. Další společností, která zažádala o registraci vakcíny v EU, je Moderna. 

V úterý ministerstvo zdravotnictví představilo vakcinační strategii pro Česko: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz