Zajímavosti

Geomagnetická bouře může udeřit znovu. Jak Slunce ovlivní naše životy

Geomagnetická bouře může udeřit znovu. Jak Slunce ovlivní naše životy
Zdroj: NASA

Nad Zemí v těchto dnech řádí geomagnetická bouře, kterou způsobilo masivní uvolnění energie po sluneční erupci. Může se projevit výpadky mobilního signálu nebo elektřiny. Podle odborníků se Slunce po letech probouzí k větší aktivitě a podobné bouře mohou na Zemi v blízké budoucnosti probíhat mnohem častěji.

Koronální hmota a ultrafialové záření uvolněné ze Slunce po pondělní erupci ve středu doputovaly k Zemi a způsobily geomagnetickou bouři, která podle amerického Národního ústavu pro oceán a atmosféru (NOAA) ještě pár dní pokračuje.

Tento jev nemá žádné katastrofické dopady, způsobuje však výpadky elektřiny nebo mobilního signálu. Správně tak nemusejí fungovat navigace v autech nebo telefony.

Související obsah

Slunce za sebou má podle odborníků tři roky solárního minima, po které se začíná probouzet k životu. "Není to nejdůležitější vesmírná událost, ale rozhodne je pozoruhodná," řekli experti na vesmírné počasí portálu Washington Post.

Větší aktivita prý může způsobovat častější bouře způsobené doputování koronální hmoty do zemské atmosféry. Ta se nemusí uvolňovat pouze při sluneční erupci, ale i ze slunečních skvrn, kterých začalo na hvězdě přibývat. Odborníci nevylučují, že v příštích pěti letech na Zemi bude častěji vypadávat signál nebo elektřina.

Centrum předpovědi vesmírného počasí (SWPC) prý ale má už tak rozsáhlé možnosti tyto jevy předpovídat, že zásadnější poškození komunikační a energetické infrastruktury Země by hrozit nemělo. Že ale během nich nemusí být možné telefonovat nebo nepůjde proud, vyloučeno není.

Související obsah

Ve čtvrtek postihl rozsáhlý výpadek Facebook, Instagram, Messenger a někde i WhatsApp. S největší pravděpodobností ale s geomagnetickou bouří nesouvisí. "Mají za následek hlavně výpadky elektrického proudu, avšak sociální sítě běží po optice," řekl TN.cz Michal Sobotka, vedoucí Slunečního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz