Krimi

Miminko hozené do řeky i učitel s useknutou hlavou. Krimi kauzy 2020

Miminko hozené do řeky i učitel s useknutou hlavou. Krimi kauzy 2020
Zdroj: TN.cz

I když kvůli pandemii koronaviru letos ubylo třeba kapsářů v ulicích Prahy, rozhodně to neznamená, že by zločin zmizel. Připomeňte si spolu s námi kriminální kauzy, které letos otřásly Českem i světem.

Smrt Tadeáška

Na přelomu května a června šokovala smrt teprve čtyřměsíčního Tadeáška. Matka chlapce nejprve tvrdila, že usnula v zámeckém parku v Hoříně na Mělnicku a když se probrala, bylo miminko pryč.

Nakonec ale bylo všechno mnohem děsivější. Pátrači totiž tělíčko kojence objevili v Labi zatížené kameny. Do řeky ho přitom měla hodit právě matka poté, co hošík náhle zemřel. Pitva následně vyloučila násilnou smrt dítěte, policejní vyšetřování ale nadále pokračuje.

Připomeňte si, co k případu řekla v červnu policejní mluvčí:

Tragická střelba v obci u Slaného

Obrovská rodinná tragédie se odehrála před několika týdny v malé obci Líský nedaleko Slaného na Kladensku. Vše zatím nasvědčuje tomu, že šestadvacetiletý příslušník vězeňské služby 6. listopadu zastřelil partnerku a její matku, pak obrátil zbraň proti sobě.

Související obsah

V domě přežil jen kojenec. Chlapečkův pláč až druhý den zaslechl pozorný soused, který přelezl plot a objevil těla mrtvých. Později byla vyhlášena sbírka na pozůstalé. Dítě míří do náhradní rodiny, podle sousedů ho má vychovávat strýc.

Na místě tragédie natáčel reportér Ondřej Špalek. Pusťte si video:

Masivní úhyn ryb v Bečvě

Od 20. září řeší policie obří únik chemikálií do řeky Bečvy na Vsetínsku. Do vody se dostal prudce jedovatý kyanid, který ve skoro čtyřicetikilometrovém úseku zabil obrovské množství ryb a dalších vodních živočichů.

Policie viníka stále hledá, čeká také na výsledky znaleckých posudků. Mezi podezřelými je i firma Deza spadající do holdingu Agrofert. Ta se ovšem od ekologické havárie distancuje. Chemikálie od té doby unikly do Bečvy znovu, naštěstí už nebyly následky tak katastrofální. Otrava vody vyvolala i politickou bouři, opozice volala po rezignaci ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Připomeňte si kauzu v reportáži:

Násilná smrt Niny H.

Na začátku listopadu prosila rodina o pomoc při pátrání po čtyřiadvacetileté Nině H. Hledání ovšem mělo tragický konec - tělo mladé ženy pátrači objevili v oboře Hvězda v Praze.

Související obsah

Na konci listopadu kriminalisté oznámili, že mají podezření, že mladou ženu někdo zavraždil. Zároveň vyšetřovatelé nevylučují, že existuje spojitost mezi násilnou smrtí Niny a sebevraždou mladého muže, s nímž se Nina krátce před smrtí setkala.

Požár paneláku s 11 oběťmi v Bohumíně

Na začátku srpna otřásl celým Českem nebývale tragický požár panelového domu v Bohumíně. Zemřelo při něm 11 lidí včetně dětí. Část zahynula přímo v plamenech, další se před ohněm pokusili zachránit skokem z 11. patra.

K založení požáru se později přiznal čtyřiapadesátiletý Zdeněk K., kterého policisté obvinili z vraždy a soud poslal do vazby. Podle všeho se žhářstvím snažil vyřešit rodinné problémy.

Jak vypadalo poslední rozloučení s oběťmi? Více v reportáži:

Smrt George Floyda

Na konci letošního května upoutal pozornost celého světa zákrok policejní hlídky v americkém Minneapolisu. Zemřel při něm černoch George Floyd, kterému policista Derek Chauvin skoro deset minut klečel na krku přesto, že Floyd opakoval, že nemůže dýchat.

Smrt Floyda spustila masivní vlnu demonstrací nejen ve Spojených státech, ale po celém světě. V USA přitom byly protesty často násilné, zemřelo při nich několik dalších lidí. Chauvin si vyslechl obvinění z vraždy, incident také vedl k reformě policie v zemi.

Vražda učitele ve Francii

Hodina o svobodě projevu se stala v polovině října osudnou francouzskému učiteli Samuelu Patymu. Během vyučování totiž studentům na začátku měsíce mimo jiné ukázal karikatury proroka Mohameda.

Související obsah

O necelé dva týdny později na kantora na ulici nedaleko Paříže zaútočil osmnáctiletý uprchlík původem z Čečenska, vyznavač islámu. Patyho brutálně zavraždil, dokonce mu uřízl hlavu. Policisté ho krátce nato zastřelili. Čin odsoudili politici i obyčejní Francouzi. Právo na publikování karikatur proroka Mohameda hájil veřejně i francouzský prezident Emmanuel Macron.

Připomeňte si případ v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz