Koronavirus

O testování zdarma je obří zájem. Vláda chce začít už ve středu

O testování zdarma je obří zájem. Vláda chce začít už ve středu
Zdroj: TV Nova

Rezervace na bezplatné testování na koronavirus vzali Češi útokem. Některé nemocnice dokonce hlásí, že už mají plno. Ministerstvo zdravotnictví proto spustilo web s přehledem o vytíženosti odběrových míst. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v neděli večer oznámil, že by se s testováním mohlo začít už ve středu. Podle původního plánu mělo odstartovat až v pátek.

Celonárodní testování na koronavirus má v Česku má začít v pátek 18. prosince. Protože je o něj obří zájem, vláda chce jeho start přesunout už na středu. Kabinet o uspíšení podle Babiše rozhodne na pondělní schůzi.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli "nájezdům" na rezervace termínů k testování spustilo vlastní web, kde jsou vypsány přehledy vytíženosti jednotlivých odběrových míst podle krajů.

Kapacita odběrových míst je znázorněna pomocí tří barev – zelené (malá vytíženost), hnědé (střední vytíženost) a červené (velká vytíženost). Nejvíce plné jsou zatím pražské nemocnice. Například u Ústřední vojenské nemocnice všechny termíny od 18. do 29. prosince svítí červenou barvou a jsou tak zcela zaplněné. A to včetně termínů na Štědrý den a oba svátky vánoční.

Související obsah

Na pokraji zaplnění jsou rovněž termíny v Thomayerově nemocnici. Kritická je i situace u Fakultní nemocnice Hradec Králové či u Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Naopak volná místa zatím hlásí například Nemocnice Tábor či Oblastní nemocnice Jičín.

Data o vytížení jednotlivých míst jsou ovšem neúplná, jelikož se do systému zatím nezapojily všechny nemocnice. "Na doplnění průběžně pracujeme, ale je nutná součinnost ze strany poskytovatelů jednotlivých rezervačních systémů odběrných míst na Centrální rezervační systém," píše na webu Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Ministerstvo tak naráží na fakt, že pro objednání na antigenní test zatím není vytvořen jednotný rezervační systém. Některé nemocnice využívají například portál Reservatic, jiné mají svůj vlastní web pro rezervace. Je tak obtížnější sbírat jednotlivá data.

Zdroj: MZ ČR

Hlavní hygienička už dříve oznámila, že ministerstvo má v plánu spustit vlastní rezervační systém, ovšem stále, pět dnů před startem testování, není k dispozici. Nový web ministerstva zdravotnictví tak neslouží jako rezervační systém, ale spíše jako databáze odběrných míst. A během nedělního odpoledne byly dokonce některé odkazy na nemocnice nefunkční.

K testování vyzval všechny občany ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), a to hlavně před blížícími se vánočními svátky, kdy budou lidé více navštěvovat svoje příbuzné. Antigenní testování se provádí výtěrem z nosohltanu. Výsledek se zájemci dozví do 30 minut od provedení testu. Od 4. prosince začalo v Česku testování pedagogických pracovníků a od 18. prosince může zajít na testy kdokoli, kdo o ně bude mít zájem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz