Koronavirus

Majitel obchodu chtěl po inspektorce test na covid-19. Ta to odmítla!

Neobvyklý spor se řeší mezi potravinářskou inspekcí a majitelem jedné prodejny ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Při kontrole tam obchodník požadoval, aby mu inspektorka ukázala negativní test na covid-19. Ta to ale odmítla. Podle inspekce prý stačí při kontrolách používat jen ochranné prostředky.

Majitel samoobsluhy Zdislav Zítek chtěl mít jistotu, že se jeho zaměstnanci nenakazí covidem-19. Inspektorka mu ale negativní test ukázat odmítla, protože ho ani neměla. Prý to není potřeba.

"Prošel jsem si tím já i celá moje rodina. Švagr skoro tři měsíce leží ve špitále, kde se rozhodovalo, jestli přežije. Já mám strach," řekl pan Zítek televizi Nova.

"Mě už se klepe hlas, mě se klepou ruce. Prostě z toho parchanta mám strach. Paní zřejmě přijela hromadnou dopravou. A tam nevíte, s kým pojedete," posteskl si.

Související obsah

Inspektorka Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v jeho obchodě sepsala protokol o tom, že jí bylo znemožněno provést kontrolu. "Nezlobte se, nebudu vám nic sdělovat," odmítla se k incidentu vyjádřit.

Podle potravinářské inspekce se kontroloři negativním testem na covid-19 prokazovat nemusejí, na rozdíl třeba od sportovců či návštěv domovů pro seniory.

"Inspektoři takovým potvrzením disponovat nemusí. Incident považujeme za zbytečný a politováníhodný," prohlásil mluvčí SZPI Marek Bartík. 

"Zaznělo od ní, že jsem si to teda pěkně zavařil. Já mám být za to, že požaduji něco ze strachu o moje zdraví a zdraví mých zaměstnanců, ještě postižen? Je to přece lidské domluvit se. A když zazněla tato slova, tak se to ve mě šprajclo," pokračoval pan Zítek.

Související obsah

"Může dojít k opakované kontrole," dodal Bartík. K tomu, zda inspekce zvažuje pana Zítka pokutovat, se vyjádřit nechtěl.

V případě udělení pokuty právníci radí se v rámci správního řízení odvolat a nebát se jít třeba i k soudu.

"Každý člověk se má právo bát. Za téhle situace k tomu důvod jistě je a je to otázkou vnímání každého z nás. Tím by se jistě i ten soud zabýval. Jeho šance na to, aby se ubránil pokutě, jsou vysoké. V současné době je důvodné bát se o zdraví. Měl by velmi reálnou naději na úspěch," domnívá se advokát Michal Tandler.

"V dnešní době by i kontrolní orgány neměly obavy občanů z nákazy podceňovat nebo bagatelizovat. My také chodíme na kontroly, ale jsme vybaveni jednorázovými obleky a respirátory nejvyšší třídy!"

Související obsah

Za jiné situace by prý majitel obchodu proti kontrole nebyl. "Nemám problém s tím, aby se ta kontrola zahájila," řekl.

Inspektoři používají při kontrolách respirátory třídy FFP2, rukavice, pláště a dezinfekci. Cestovat veřejnou dopravou podle zákona mohou.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz